Gmina Karsin Inwestycje

Karsin. Modernizacja infrastruktury drogowej. Zaoszczędzili na przetargach, są więc środki na kolejne inwestycje

Już wkrótce mają się rozpocząć roboty na głównej, tegorocznej inwestycji drogowej ul. Ogrodowej. Przeprowadzone w dobrym czasie przetargi dotyczące jej  wykonawcy przyniosły gminie znaczne oszczędności, które umożliwiły przystąpienie do jeszcze jednej, dużej inwestycji drogowej, której realizacja poprawi jakość  życia mieszkańcom Karsina.

Jedną z największych tegorocznych inwestycji drogowych jest budowa ulicy Ogrodowej w Karsinie. Jej pierwotna wartość to ponad 4 mln zł. W związku z tym została ona podzielona na dwa etapy. Pierwszy dotyczy budowy 400 mb ul. Ogrodowej i 171 mb ul. Świerkowej oraz wykonanie na nich kanalizacji deszczowej. Gmina wyceniła wykonanie tego etapu na 1,9 mln zł.

Na jego wykonanie pozyskano środki zewnętrzne z dwóch źródeł: z Funduszu Dróg Samorządowych otrzymali  583 tys. zł,  a ze środków rządowych z tzw. ,,Covidowskiego”  515 tys. zł. Mając ,,w ręku” te pieniądze już w połowie października ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji.

Do konkursu stanęło pięć firm. Po otwarciu ofert okazało się, że za najkorzystniejszą uznano tę, którą złożyło kartuskie Przedsiębiorstwo ,,DROMOS’’. Wyceniło zadanie na przeszło 1,1 mln zł, stąd oszczędności gminy na tym etapie sięgnęły kilkuset tysięcy złotych.

Przetarg na drugi etap

Etap drugi tej inwestycji obejmuje modernizację 729 mb ulicy i budowę ścieżki rowerowej przy niej. Roboty przy nim zostały pierwotnie wycenione na około 2 mln zł. Zadanie miało być współfinansowane ze środków unijnych z PROW-u. Umowę na te pieniądze wójt Roman Brunke podpisał z Marszałkiem Mieczysławem Strukiem w końcu grudnia ubiegłego roku. Środki te miały stanowić z 63% wartości inwestycji. Resztę gmina miała dołożyć z własnego budżetu. Kilka dni po podpisaniu umowy, gmina ogłosiła przetarg  na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Wygrała go firma  Wiesława Hildebrandta „BRANDBUD’’ z Chojnic. Wykonanie robót wyceniła na prawie 1,2 mln zł. Przetarg przyniósł więc gminie kolejne duże oszczędności.

Dzięki oszczędnościom kolejna inwestycja

Dobrze przeprowadzone przetargi pozwoliły władzom gminy przystąpić do realizacji kolejnej inwestycji drogowej dla Karsina. Chodzi o modernizację pakietu czterech ulic: Wiśniowej, Kwiatowej, Polnej i Krótkiej oraz dodatkowo odcinka ulicy Lipowej. Gmina ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy i jak usłyszeliśmy od wójta Romana Brunke, do końca miesiąca ma być on rozstrzygnięty. Realizacja tego zadania  powiększy tegoroczny budżet na inwestycje z 6,1 do 7,1 mln zł.

Do tematu będziemy powracać.

red.

Jeszcze w tym roku ul. Ogrodowa przestanie być gruntową, a otrzyma asfalt i chodniki.

Komentarze