Gmina Karsin Samorząd

Karsin. Spotkanie komisji w sprawie opieki zdrowotnej. Aby poprawiać ofertę usług medycznych w gminie

Radni gminy wraz z wójtem i fachowcy od zdrowia z przychodni działających w Wielu i Karsinie zasiedli razem, aby porozmawiać, co trzeba zrobić dla poszerzenia usług medycznych dla mieszkańców gminy. Z racji odległości od Kościerzyny, brak fachowców w wielu specjalizacjach, choćby rehabilitacji, jest bardzo mocno odczuwalny w gminie.

5 marca odbyło się posiedzenie połączonych komisji bezpieczeństwa publicznego i spraw socjalnych oraz komisji oświaty, kultury, zdrowia i sportu pod przewodnictwem Sabiny Kulas i Krzysztofa Datty z udziałem wójta gminy Karsin Romana Brunke. Poświęcone aktualnej sytuacji w zakresie działalności ośrodka zdrowia w Wielu należącego do NZOZ „Słoneczny”. Dr Dorota Ostrowska właścicielka ośrodka przedstawiła aktualną sytuację oraz plany ewentualnego rozwoju w przyszłości. Z uwagi na fatalne warunki lokalowe NZOZ „Słoneczny” zamierza pozyskać dotację unijną, by zrealizować budowę nowego ośrodka zdrowia pod aktualne potrzeby mieszkańców i turystów. W tej sprawie została wydana też stosowna decyzja o warunkach zabudowy.

Samorząd popiera plany rozwoju tej przychodni. Byłoby dobrze, aby powstał w niej również gabinet dentystyczny. W przychodni był realizowany program profilaktyki raka prostaty. Prowadził go dr Radosław Flisikowski. W związku z jego tragiczną śmiercią działania zostały wstrzymane. Stąd porozumienie władz gminy i właścicielki przychodni, aby wspólnie szukać specjalisty, który będzie go kontynuował.

NZOZ Przychodnia – mimo problemów chcą poszerzać ofertę

Druga część spotkania dotyczyła sytuacji oraz przyszłości działania NZOZ Przychodnia – ośrodek zdrowia Karsin. W spotkaniu w imieniu Prezesa Piotra Słomińskiego wzięli udział Aleksandra  Kerlin kierownik sekcji kadr oraz Paulina Edel rzecznik prasowy i radca prawny. Przedstawiciele NZOZ Przychodnia Kościerzyna przedstawili trudną sytuację kadrową która, występuje w całym kraju w zakresie pozyskania pielęgniarek. Zostały również zgłoszone uwagi i wnioski od mieszkańców gminy z rejonu działania tego ośrodka w sprawie dostępu do lekarza rodzinnego, pediatry oraz tak bardzo potrzebnej rehabilitacji, na którą trzeba czekać wiele miesięcy. Przedstawiciele NZOZ stwierdzili, że istniejący kontrakt z NFZ nie przewiduje zwiększenia obsady kadrowej np. w rehabilitacji – będzie to możliwe gdy NFZ ogłosi nowy konkurs – prawdopodobnie w czerwcu. Przekazaną także pozytywną  dla mieszkańców zapowiedź, że NZOZ Przychodnia jeszcze jesienią tego roku zatrudni dodatkowego lekarza na pełen etat medycyny rodzinnej, co powinno zwiększyć dostępność. Wójt Gminy na bieżąco będzie informował o wszelkich zmianach funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Do tematu będziemy powracać.

Nad/opr.D.Tryzna

Komentarze