Ochotnicza Straż Pożarna w Karsinie realizuje projekt pn.: „Ćwiczymy wirtualnie – ratujemy realnie”, wykorzystujący rzeczywistość wirtualną, aby pokazać z czym wiąże się służba strażaka-ratownika. Jego celem jest m.in. zachęcenie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej do społecznej służby ratowniczej w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsinie.
Na ten frapujący projekt który uczyć ma młodzież prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia życia, karsińscy druhowie pozyskali dofinansowanie w kwocie 3,75 tys. zł w ramach Funduszu Nowy Akumulator Społeczny, ze środków Programu: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Aby wykorzystać współczesny trend wirtualnej rzeczywistości, z którym młodzież ma do czynienia na co dzień, Komendant Gminny OSP w Karsinie dh Krzysztof Datta, wpadł na pomysł, aby spożytkować te zainteresowania w szczytnym celu jakim jest ten rodzaj prewencji społecznej.
– Z otrzymanego grantu zakupiliśmy sprzęt do szkoleń z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości tj.: Gogle Oculus Quest 2, impregnat do gogli, jednorazowe maski do twarzy oraz dokonaliśmy opłaty subskrypcji do platformy szkoleniowej EHS VR – mówi dh K. Datta. EHS VR to profesjonalna platforma z gotowymi aplikacjami w technologii wirtualnej rzeczywistości w zakresie bhp, pierwszej pomocy, ppoż. oraz szkoleń specjalistycznych – kontynuował dh K. Datta.
Przyjemne z pożytecznym
Dotarcie do młodzieży za pomocą programu, który przypomina nieco grę komputerową a jednocześnie niesie ze sobą poważne korzyści edukacyjne i szkoleniowe, zdaje się być strzałem w dziesiątkę i powinien znaleźć naśladowców także w innych jednostkach OSP. Platforma umożliwia zarządzanie goglami, aplikacjami, personalizacjami oraz zapewnia sprawdzanie wyników i generowanie raportów ze szkoleń. Jest to aktualnie najbardziej rozbudowa platforma szkoleniowa w tematyce pierwszej pomocy i sytuacjach zagrożenia życia, podana młodym ludziom w ich ulubionej formie.
– Wirtualna rzeczywistość to kreowana komputerowo przestrzeń, do której przenosimy się za pomocą specjalnych gogli VR. Mogą to być miejsca zarówno realne, jak i fikcyjne. W szkoleniach z wykorzystaniem techniki VR udział wezmą też strażacy-ratownicy OSP Karsin, którzy będą w ten sposób utrwalać swoje umiejętności ratownicze – dodał dh K. Datta.
Przyciąganie młodzieży do OSP
Szeregi strażaków-ochotników coraz bardziej posuwają się w wieku i naturalnie maleje też ich zdolność bojowa. Pomysł dha K. Datty wydaje się być dobrym magnesem mającym za zadanie przyciągnąć młodzież nie tylko do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych ale w ogóle do struktur OSP, zapewniając wymianę pokoleniową.
– Przeszkolimy uczniów Szkoły Podstawowej w Karsinie z kl. VII – VIII. Ponadto, przeprowadzimy akcję rekrutacyjną do MDP i będziemy zachęcać młodzież do wstąpienia w nasze szeregi – zakończył dh K. Datta.
Podczas zajęć z wykorzystaniem gogli VR angażowane będą wszystkie zmysły. Tematyka dotyczyć będzie takich zagadnień jak: prawidłowe wezwanie pomocy, procedura numeru 112, pierwsza pomoc BLS+AED, szkolenie ppoż., ewakuacja oraz inne szkolenia specjalistyczne. Młodzież przećwiczy własne fobie i słabości, takie jak np. stres, czy lęk wysokości. Zajęcia z dziećmi prowadzić będą przeszkoleni członkowie grupy projektowej, liderzy grupy MDP oraz wolontariusze OSP.
BM