Gmina Liniewo OSP

Gmina Liniewo. Jesień w jednostkach OSP. Czas przeglądu jednostek i ćwiczeń druhów

Aktualny czas – miesiące jesienne z racji mniejszej ilości akcji wykorzystywane są w OSP do ćwiczeń i przeglądów w jednostkach. Wszystko po to, aby druhowie byli zawsze gotowi do akcji i podnosili swoje umiejętności.

Tegoroczny przegląd jednostek OSP w gminie odbył się w przedostatnią sobotę października. Dokonali go przedstawiciele władz Gminnego Związku OSP RP: dh prezes Wojciech Prądziński i komendant dh Wiesław Szarmach. Urząd gminy, któremu cała OSP Podlega reprezentowali wójt Mirosław Warczak i inspektor Maria Grabowska. Podczas odwiedzin w poszczególnych jednostkach obecni byli ich prezesi. Celem podstawowym przeglądu była kontrola stanu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek. Od jego sprawności zależy powodzenie akcji, zdrowie i życie osób ratowanych i samych druhów.

Choć przegląd odbył się tuż po intensywnym dniu interwencji strażackich związanych z wichurami z 21 października, większych uwag komisja kontrola nie miała. Przy okazji wizyty władze strażackie i samorządowe dziękowały druhom za ich służbę i poświęcenie.

Podnosili umiejętności

Natomiast w ubiegłą sobotę odbyły się ćwiczenia jednostek gminnych. Ich miejscem był zakład produkujący łodzie firmy ED-GOLD znajdujący się w liniewskiej strefie ekonomicznej. W scenariuszu był pożar hali produkcyjnej, w środku której znajdowała się jedna osoba poszkodowana, która nie mogła opuścić pomieszczenia o własnych siłach. Zadecydowano więc o wprowadzeniu pierwszej roty z kamerą termowizyjną do środka w celu odnalezienia osoby poszkodowanej oraz źródła ognia. Gdy to zostało zrealizowano wprowadzono do akcji drugą rotę, do transportu osoby poszkodowanej. Aby utrudnić ćwiczenia, w scenariuszu ustalono, że podczas działań ratownik drugiej roty zasłabnie. Druhowie poradzili sobie z zadaniem bardzo dobrze.

Władze strażackie dziękują firmie za udostępnienie pomieszczeń, za dobrą współpracę z OSP i pomoc, którą firma obejmuje gminne OSP.

Organizatorzy ćwiczeń dziękują również dha Radkowi Mądremu, który jako przedstawiciel kościerskiej PSP prowadził ćwiczenia.

Nad/opr.red

Pamiątkowa fota druhów uczestniczących w ćwiczeniach.
Jesienny przegląd jednostki OSP w Lubieszynie.

Komentarze