Gmina Kartuzy

Kartuzy. Pomóż Hospicjum – przekaż 1% podatku. ,,Podaruj Swe Serce” hospicjum

Kartuskie Centrum Caritas od dawna prowadzi hospicjum domowe. Od października 2018 roku rozpoczęła się budowa hospicjum stacjonarnego. Wymaga jednak znacznych środków finansowych, stąd Caritas prosi mieszkańców o pomoc. W najbliższą niedzielę będzie organizowana kolejna akcja w tym dziele.

Po wielu latach starań w końcu roku 2018 Kartuski Caritas rozpoczął budowę hospicjum stacjonarnego, w którym będzie sprawowana opieka nad 36 nieuleczalnie chorymi osobami. Koszt inwestycji to 24 mln zł. To kwotą, którą Caritas kartuski sam nie udźwignie. Ustalono, że samorządy powiatu wezmą na swoje barki połowę kosztów. Drugą część Caritas musi zdobyć samodzielnie. To też dla niego ogromne wyzwanie, ponieważ budowa ma zakończyć się w grudniu 2022 roku. Aby jej podołać, Caritas podejmuje różne działania.

Kwiaty dające nadzieję

Wielką pomocą była także akcja ,,Pola Nadziei”, którą organizowano dwa razy w roku, na początku na terenie kartuskich parafii, a później także poza miastem. Dzięki takiej formie zbiórki podczas kwietniowych festynów i październikowych koncertów kartuski Caritas pozyskiwał znaczące kwoty. Niestety, w ubiegłym roku z powodu pandemii akcja się nie odbyła. Jej namiastką tylko była zbiórka do puszek pod kościołami w październiku ubiegłego roku.

Dostosowując się do sytuacji

W tym roku Parafialny Caritas przygotowało specjalne wielkanocne cegiełki. We wszystkich kościołach powiatu kartuskiego można nabyć świece, z których dochód ze sprzedaży zasili konto hospicjum.

Jutro 28 marca zaplanowano imprezę online pn. ,,Podaruj swe serce”. W jej ramach będzie można zakupić rękodzieło, dekoracje i ozdoby wielkanocne. Dochód z kiermaszu zostanie w całości przeznaczony na hospicjum. Towarzyszyć temu będzie również tradycyjna zbiórka do puszek, z których wpływy zostaną przeznaczone na budowę Kartuskiego Hospicjum.

Hospicjum liczy na 1% podatku

Formą pomocy, która coraz bardziej zyskuje na znaczeniu jest przekazanie 1% podatku. Mieszkańcy powiatu coraz częściej wybierają kartuski Caritas jako cel swojej darowizny. Ksiądz Marek Trybowski proboszcz parafii św. Wojciecha, a zarazem dyrektor hospicjum mówi, że w roku 2019 pozyskali w ten sposób ponad 327 tys. zł. W roku ubiegłym było tego już znacznie więcej, bo 440 tys. zł. Ks. M. Trybowski również w tym roku zwraca się z gorącym apelem do mieszkańców gminy i powiatu, aby przekazali swój 1% podatku na rzecz budowy kartuskiego hospicjum stacjonarnego.

red.

Twój 1% może wesprzeć budowę kartuskiego hospicjum

– To duży sukces i jesteśmy ogromnie wdzięczni za każdą pomoc. To ogromnie potrzebne nam pieniądze, bo skądś musimy pozyskać wkład własny. Przy trzech milionach złotych rocznie przekazywanych przez samorządy, kolejne trzy musimy zdobyć sami – mówi ks. Marek Trybowski, proboszcz parafii św. Wojciecha i jednocześnie dyrektor hospicjum Kartuskiego Centrum Caritas

Aby przekazać 1% na rzecz kartuskiego hospicjum, wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać numer KRS 0000 22 97 80.

Kartuski Caritas pomaga najbiedniejszym

Dziś w sklepach spożywczych popularnej marki, wolontariusze Kartuskiego Centrum Caritas zbierać będą żywność na paczki świąteczne dla mniej zamożnych mieszkańców miasta. Wolontariusze będą prowadzić swoją akcję na os. Wybickiego, na ul. Wzgórze Wolności oraz na ul. Dworcowej w godz. 9-20.

Komentarze