Wokół nas

Region. Pomoc z ARiMR. Bezzwrotna pomoc dla młodych rolników

Już za trzy dni, od 31 marca rusza program skierowany do rolników. Młodzi gospodarze będą mogli się ubiegać o bezzwrotną premię w wysokości 150 tys. zł. Nabór potrwa przez dwa miesiące do 29 maja br.  

 Wsparcie to jest zachętą dla młodego pokolenia do przejmowania i  rozwijania rodzinnego, rolniczego biznesu. Pozwala na jego modernizację i unowocześnienie. Wobec spadku opłacalności produkcji rolniczej, dla osób które mają możliwość sięgnięcia po premię, te 150 tys. zł –  to nie lada kąsek. Od jakiegoś czasu, firmy działające na rzecz rolnictwa, np. prowadzące sprzedaż maszyn twierdzą, że jednym z podstawowych ich klientów  są rolnicy biorący tą premię. Stąd rosnąca popularność tego programu.

Wymagania

– Wsparcie mogą otrzymać osoby, które m.in.: w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat, posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, mają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha. Osoby takie rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej przed dniem złożenia wniosku, lecz nie wcześniej niż 2 lata przed dniem złożenia wniosku. Posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. do 150 tys. euro oraz przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa – informują pracownicy ARiMR

Dotacje podzielone na dwie raty

Premia musi w całości zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70% premii należy zainwestować w środki trwałe. Środki będą wypłacane w dwóch ratach: 120 tys. zł – na wniosek o płatność pierwszej raty pomocy, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków oraz 30 tys. zł – na wniosek o płatność drugiej raty pomocy, po realizacji biznesplanu.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Można je będzie składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą.

ARiMR/opr.red

Komentarze