Inwestycje Miasto Kościerzyna Samorząd

Kościerzyna. Jest zapewnienie o sfinansowaniu budowy Obwodnicy Północnej Kościerzyny

20 marca Kościerzynę odwiedzili wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Na spotkaniu z włodarzami obu kościerskich samorządów przekazali bardzo ważną dla ich mieszkańcom wiadomości. Samorządowcy z kolei pokazali im inwestycje realizowane dzięki środkom pozyskanym z programów rządowych.  

Jeszcze niedawno, 3 lutego podczas wizyty M. Horały w Kościerzynie, wójt Grzegorz Piechowski i radni gminy w imieniu obu kościerskich samorządów mówili jak ważne dla komunikacji w mieście i tranzytu byłoby wybudowanie Obwodnicy Północnej Kościerzyny. Chodzi o odcinek drogi od węzła Wieżyca w Kościerskiej Hucie do połączenia z drogą wojewódzką 214 nieopodal Kościerzyny Wybudowanie. Po niecałych dwóch miesiącach jest odpowiedź. Przedstawiciele rządu zapewnili G. Piechowskiego i burmistrza Michała Majewskiego i sfinansowaniu tej inwestycji. To wiadomość, która popchnie do przodu działania dotyczące tego zadania drogowego.

Gospodarskim okiem

Włodarze obu samorządów pokazali również realizowane obecnie inwestycje drogowe dofinansowanie z programów rządowych. Była wizytowana budowa ul. Paderewskiego, połączona z realizacją skrzyżowania z ul. Norwida i Piechowskiego, chodnika i ścieżki rowerowej, również miejsc postojowych, kanalizacji deszczowej i oświetlenia. Roboty mają się zakończyć do sierpnia br. Inwestycja warta 6,5 mln zł otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu w kwocie 4,9 mln zł. Miasto z Polskiego Ładu otrzymało łącznie 11,67 mln zł.

Nad/opr.D.Tryzna

Pomoc rządowa z RFRD w latach 2019-2023 dla miasta Kościerzyna

Dotychczas miasto Kościerzyna w ramach RFRD w latach 2019-2023 otrzymało 5,46 mln zł dofinansowania, co pozwoliło na budowę i modernizację 5,56 km dróg. Z II edycji FDS miasto zyskało 395 tys. zł na przebudowę ul. Franciszka Borzyszkowskiego, Marii Bolewskiej, gen. Stanisława Maczka, Remusa, ks. Władysława Landowskiego i Władysława Glocka. Zyskało również 611 tys. zł na przebudowę ul. Żurawinowej i Konwaliowej na odcinku 1,25 km. Miasto zostało też wsparte kwotą 737 tys. zł na budowę ul. Wrzosowej, Powojowej i Konwaliowej o długości 1,27 km. Z edycji na rok 2021 miasto zyskało 810 tys. zł na remont ul. Piłsudskiego, ks. Jastaka oraz J.S. Gostkowskich. Zeszłoroczna edycja przyniosła 1,98 mln zł na budowę ul. Małej Kolejowej. Natomiast tegoroczna edycja przyniosła 928 tys. zł na przebudowę ul. Jeziornej, Kowalskiej oraz Świętojańskiej.

Od 2019 roku miasto i gmina wiejska Kościerzyna otrzymały w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 10,04 mln zł. To prawie 13 kilometrów nowych dróg.

Pomoc rządowa z RFRD w latach 2019-2023 dla gminy Kościerzyna

Gmina wiejska Kościerzyna w ramach RFRD otrzymała 4,58 mln zł dofinansowania. Pozwoliło to na budowę i modernizację 6,80 km dróg. Z I edycji FDS gmina zyskała 509,6 tys. zł na przebudowę ul. Osiedlowej, Rzemieślniczej i Akacjowej w Małym Klinczu na odcinku 0,80 km. Kolejna edycja przyniosła 417 tys. zł na rozbudowę drogi na odcinku Kościerska Huta – Nowy Klincz. Edycja z 2020 roku dała gminie 819 tys. zł, które przeznaczono na budowę dróg w Kościerskiej Hucie.  RFRD 2021 dało gminie 464,4 tys. zł na remont drogi na odcinku Kościerska Huta – Nowa Wieś Kościerska na odcinku 1,53 km. Edycja dotycząca budowy bezpiecznego przejścia dla pieszych we Wdzydzach dała 135,6 tys. zł dofinansowania. Z ubiegłorocznej edycji RFRD gmina zyskała 874,8 tys. zł, które przeznaczyła na przebudowę ul. Rzemieślniczej, Akacjowej i Leśnej w Małym Klinczu. Tegoroczna edycja to 1,36 mln zł na budowę drogi Niedamowo – Hamerbark na odcinku 1,46 km.

Komentarze