Gmina Przodkowo Gmina Żukowo Inwestycje Powiat kartuski

Powiat kartuski. Starostwo startuje z kolejną inwestycją. Połączą Przodkowo z DK 20 w Miszewie

Wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kartuzach podpisana została umowa, dzięki której przy drodze powiatowej relacji Kczewo-Miszewo powstanie ścieżka rowerowa. Poprawi ona bezpieczeństwo na tym odcinku i ,,otworzy’’ gminę Przodkowo na szlaki rowerowe sąsiadów.

W dniu podpisania umowy po stronie inwestora zasiedli starosta Bogdan Łapa, wicestarosta Piotr Fikus, a także członek powiatu Iwona Formela oraz skarbnik Zofia Walkowiak. Z drugiej strony zasiedli przedstawiciele wykonawcy, czyli firmy ASPERGO Macieja Dziechcińskiego z miejscowości Bojano. Dodatkowo obecni byli włodarze gmin, na terenie których zostanie zbudowana trasa: burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kalkowski oraz wójt gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski.

– Bardzo cieszy mnie fakt, że dwie kolejne gminy będą połączone ścieżkami rowerowymi. Wybudowanie tego ciągu spowoduje, że mieszkańcy Przodkowa będą mogli dostać się na tzw. „park and ride” przystanków w Pępowie i Baninie. Droga do realizacji tego zadania nie była łatwa. Co prawda udało nam się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne z „Polskiego Ładu”, jednakże w wyniku przetargu okazało się, że inwestycja ma pochłonąć dużo większą kwotę. Tym samym zabrakło nam 1,77 mln zł. Zarząd Powiatu musiał podjąć uchwałę o zwiększeniu tych środków – mówił starosta.

Szczegóły inwestycji

Planowa inwestycja obejmuje prace projektowe oraz roboty budowlane polegające na rozbudowie drogi powiatowej poprzez budowę ciągu pieszo-rowerowego o długości 2,77 km na odcinku między Kczewem a Miszewem wzdłuż drogi powiatowej.

Zadanie pochłonie kwotę 3,76 mln zł. Na realizację zadania powiatowi udało się uzyskać dofinansowanie w kwocie 1,94 mln zł z RFIS ,,Polski Ład’’. Termin wykonania całości zamówienia wynosi 15 miesięcy.

– Finalizacja tej inwestycji wpisuje się w krąg działań zarządu powiatu w zakresie poprawy bezpieczeństwa drogowego. W tej kadencji wybudowaliśmy już około 70 km dróg. Satysfakcjonujące jest to, że w powiecie nie ma gminy, w której powiat, nie realizowałby zadań z zakresu infrastruktury drogowej. Są to oczywiście odcinki różnej długości. Dodatkowo wybudowaliśmy trzy ronda – w Kiełpinie, Czeczewie i Czaplach. Jestem przekonany, że te wszystkie inwestycje zwiększają bezpieczeństwo naszych mieszkańców – podkreślał włodarz powiatu.

SP/opr.red

Komentarze