Miasto Kościerzyna Szkolnictwo

Kościerzyna. Jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej. Świętowali 40-lecie istnienia placówki

W środę 25 maja Państwowa Szkoła Muzyczna w Kościerzynie obchodziła 40-lecie istnienia. Podczas uroczystej gali nie zabrakło przemówień, życzeń, odznaczeń resortowych i niezwykłego, pełnego wspomnień programu artystycznego.

Na uroczystości obecni byli nauczyciele, uczniowie, rodzice, absolwenci szkoły, duchowi, samorządowcy i przyjaciele szkoły. W wydarzeniu wziął również udział Piotr Karczewski Społeczny Doradca Prezydenta RP, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i burmistrz Kościerzyny Michał Majewski. Po oficjalnym powitaniu zebranych gości przez dyrektorkę Katarzynę Karczewską, pałeczkę prowadzącego przejął Rajmund Knitter. Były uczeń szkoły, a także ojciec dwójki pociech uczęszczających do PSM, podkreślił w swoim wystąpieniu wyjątkowość osób, bez których placówka nie istniałaby.

– Szkoły nigdy by nie było, gdyby nie uczący się w niej uczniowie. Ale też gdyby nie było nauczycieli i pracowników szkoły, którzy podejmują się trudu kształcenia i wychowania. W tym miejscu należą im się słowa uznania i podziękowania za ich ciężką pracę, artystyczne zdolności oraz zaangażowanie w nauczanie naszych dzieci – złożył podziękowania R. Knitter.

Wyróżnienia dla zasłużonych

Podczas uroczystości, postanowieniami Prezydenta RP za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczonych zostało kilka osób. Aktu dekoracji dokonał P. Karczewski. Złotym Medalem za ,,Długoletnią Służbę’’ wyróżniono dyrektorkę placówki K. Karczewską, Katarzynę Olszewską, Jarosławę Pałasz, Andrzeja Nowaka, oraz Marka Piontka. Srebrnym odznaczeniem uhonorowano Beatę Makowską, Marka Gleinert oraz Zbigniewa Kąkola.

– W imieniu prezydenta RP, chciałbym podziękować za Waszą wieloletnią, ciężką pracę. Chcę pogratulować dyrektor szkoły, a prywatnie mojej szanowanej małżonce, która wkłada całe serce w rozwój tej szkoły. Wiem ile rozmów trzeba odbyć, ile klamek trzeba pocałować, żeby odnieść sukces i pozyskać fundusze dla rozwoju tej placówki. Ale jedna osoba nie byłaby w stanie tego zrobić, bo do tego potrzebny jest cały zespół. Dlatego dziękuję wszystkim pracownikom szkoły i nauczycielom, bo Wasza ciężka praca powoduje, że Państwowa Szkoła Muzyczna w Kościerzynie jest coraz lepiej postrzegana i odnosi coraz lepsze wyniki na tle regionu – mówił po dekoracji Doradca Prezydenta RP.

Następnie wręczono dyplomy i nagrody uczniom, którzy wygrali w konkursie plastycznym pn. „Moja szkoła ma urodziny”. Miejsca na podium zajęli odpowiednio: Julia Kaiser, Anna Pobłocka i Kacper Klasa.

Wspomnienia i wspaniałe występy

Po dekoracji przyszedł czas na wspomnienia, którymi podzielił się prowadzący R. Knitter, uczęszczający do PSM w Kościerzynie.

– Jeden z nauczycieli mnie tak mocno zmotywował, że zacząłem jeszcze sumienniej ćwiczyć. Dzięki temu całą szkołę muzyczną skończyłem z wyróżnieniem. Później nauka w szkole muzycznej wpłynęła na moją pracę w niej, bo wykształciłem właściwy aparat wykonawczy w grze na instrumencie i poznałem zasady muzyki. […] Tak spodobało mi się muzykowanie, że po szkole zacząłem jeszcze grę w kilku zespołach. Zawsze radowałem się tą pasją i do dzisiaj cieszy mnie radość płynąca z niej – wspominał z uśmiechem na twarzy prowadzący.

Program artystyczny rozpoczął się od koncertu uczniów szkoły. W trakcie uroczystości wystąpiło również kilkoro absolwentów, którzy kontynuują swoją przygodę z muzyką. Na scenie pojawiła się m.in. Agata Łyczko grająca na skrzypcach, Aleksander Narkun absolwent szkoły w klasie fortepianu czy Aneta Smuczyńska uczęszczająca niegdyś do klasy akordeonu.

Jubileusz zakończył występ Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Anety Pawlik-Figiel oraz Ludmiły Kaczan.

Red.

Obecnie w szkole muzycznej kształci się 130 uczniów w grupach dziecięcych i młodzieżowych. Kadrę pedagogiczną stanowi 17 nauczycieli uczących w klasach fortepianu, skrzypiec, organów, gitary, akordeonu, klarnetu, saksofonu, trąbki, puzonu, instrumentów perkusyjnych, fletów. Z każdym rokiem uczniowie tej szkoły osiągają coraz lepsze wyniki w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Sprzyja temu dobra, pełna życzliwości atmosfera panująca w relacjach uczniów z nauczycielami. Szkoła nadal nieustannie zmienia swoje oblicze na coraz bardziej nowoczesne, nie tylko od strony wizualnej, ale również wzbogaca się o nowe instrumenty i pomoce dydaktyczne.

Komentarze