Inwestycje Miasto Kościerzyna

Kościerzyna. Wieści z budowy ścieżek rowerowych do Skorzewa i Sarnów. Wiadukt na DW 214 będzie zamknięty, aby dokończyć ścieżkę

Miasto Kościerzyna systematycznie realizuje budowę dwóch ścieżek rowerowych. Ta w kierunku Sarnów jest prawie ukończona. Natomiast na trasie do Skorzewa niezbędna jest przebudowa wiaduktu, co wiąże się z jego całkowitym zamknięciem.

Na ścieżce do Skorzewa wykonane są już wszystkie roboty związane z przebiegiem trasy rowerowej. Jest tylko problem z wiaduktem, ponieważ zostanie on całkowicie przebudowany w ramach budowy tej trasy.

– W związku z tym, że mieliśmy problem z uzyskaniem organizacji ruchu, a spowodowane było to budową drogi powiatowej ze Stężycy w kierunku Wieżycy i ta droga została już oddana do użytku, dlatego teraz firma opracowuje organizację ruchu – wyjaśnia zastępca burmistrza Kościerzyny Tomasz Nadolny. Wiceburmistrz dodaje, że cała płyta wiaduktu będzie poszerzona. Będzie on również zmodernizowany od strony torów.

– Tu mamy już uzgodnienia z PKP. Aby wykonawca mógł fizycznie przystąpić do realizacji, to potrzebne jest całkowite zamknięcie wiaduktu – dodaje T. Nadolny.

Którędy będzie objazd?

Całkowite zamknięcie wiaduktu wymusi rozwiązania które nie do końca spodobają się kierowcom. Warto jednak trochę się pomęczyć, by później moc korzystać z nowoczesnego rozwiązania.

-Prawdopodobnie  samochody ciężarowe powyżej 7,5 tony ze Stężycy będą kierowane na Wieżycę. Dla samochodów do 7,5 tony będzie stworzona alternatywa, taki krótki odcinek drogi szutrowej – tłumaczy T. Nadolny. Dodaje od razu, że organizacyjnie jest to duże wyzwanie i jedyny moment, kiedy można ten wiadukt wyremontować w ramach inwestycji. Po to, żeby służył później przez długie lata.

– Nie ruszamy konstrukcji, tylko nawierzchnię i wylewamy nową „czapę”. Będzie cała płyta wylana w jednym kawałku, poszerzona z każdej strony tak żeby zmieścić trasę rowerową, pas zabezpieczający. Trochę zmieni się oś jezdni – wyjaśnia T. Nadolny.

Ścieżka na Sarnowy tuż, tuż

Termin oddania ścieżki do Sarnów to 15 sierpnia i wszystko wskazuje na to, że zostanie on dochowany. Wykonawca przygotowuje się w tej chwili pod wylanie masy bitumicznej na odcinku od ronda w Kościerzynie do obwodnicy. Za obwodnicą odcinek ścieżki już został wykonany. Niemniej, z uwagi na to, że zarządca drogi jakim jest ZDW w Gdańsku nakazał zamontowanie na wysokości ul. Wierzysko sygnalizacji świetlnej, czyli w miejscu gdzie trasa rowerowa przechodzi z prawej strony na lewą, w tej chwili wykonawca opracowuje projekt sygnalizacji świetlnej. Termin ten może zostać tylko i wyłącznie wydłużony ze względu na zainstalowanie tego urządzenia, które ma stanowić o bezpieczeństwie dla pieszych i osób poruszających się rowerem.

BM

Koniec odcinka miejskiego ścieżki biegnącej w kierunku Skorzewa.
Ścieżka w kierunku Sarnów biegnąca wzdłuż ul. Klasztornej czeka tylko na wylanie masy bitumicznej.

Komentarze