Gmina Karsin Inwestycje

Dąbrowa. Roboty na terenie ujęcia wody. Coraz bliżej finału inwestycji.

W ubiegłym roku wykonano pierwszą część inwestycji, dzięki której mieszkańcy Karsina i dwóch innych sołectw otrzymali wodę z ujęcia w Dąbrowie. Do końca marca wykonawca musi uporać się z drugą częścią inwestycji.

Czwartego marca na placu ujęcia wody w Dąbrowie wre praca. Słychać głośnie dudnienie urządzenia do wiercenia studni głębinowej. Dzięki niemu ma być wywiercony otwór, aby wpuścić rurę studni głębinowej ponad 60 metrów w głąb ziemi. To wierci ekipa z firmy Stanisława Nilka z Karsina.

Obok w pomieszczeniu pomp krzątają się pracownicy firmy Unitex z Torunia. Od początku marca montują urządzenia systemu oczyszczenia wody. W jego skład wchodzą, m.in. dwa zbiorniki po 5 tys. litrów. To tzw. osadniki, w których woda będzie filtrowana. Z nich popłynie do zbiornika głównego i dalej wodociągiem do Karsina.

Od listopada 2020 wodociąg działa

Głównym wykonawcą ujęcia wody w Dąbrowie jest Wod – Bud. Inwestycja warta jest ponad 1,1 mln zł. Gmina pozyskała na nią 515 tys. zł. środków unijnych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. W roku ubiegłym wykonano tu trzy studnie i zbiornik retencyjny. Dzięki wybudowanej w Karsinie nowej stacji pomp woda z Dąbrowy popłynęła do mieszkańców trzech sołectw: Cisewia, Bąka i Karsina. Od listopada ubiegłego roku mogą oni korzystać ze znacznie lepszej jakości wody z ujęcia w Dąbrowie.

Red.

Komentarze