Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. Zainteresowanie książką i czytelnictwem wciąż wysokie. Jubileusz podniósł rangę targów

W sobotę na kościerskim rynku królowała książka. Mnóstwo pisarzy i tłumy bibliofilów pojawiło się na XXII Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2022”. Rozstrzygnięto też konkurs literatury kaszubskiej i pomorskiej. Swój jubileusz 75-lecia świętowała także kościerska biblioteka.

Targi były okazją do osobistego spotkania z wieloma autorami którzy pojawili się pod namiotami wystawienniczymi. Można było z nimi porozmawiać i zakupić ich książki z dedykacją czy autografem. To nietuzinkowe wydarzenie kulturalne odbyło się na kościerskim rynku, natomiast rozstrzygnięcie konkursu w kościerskiej bibliotece. Warto dodać, że placówka ta została niemałym kosztem wyremontowana i niedawno odbyło się jej oficjalne otwarcie po renowacji. Zadowolenia z targów nie kryli liczni czytelnicy, którzy wyrażali autentyczną radość z tego, że impreza powróciła po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Uczestników targów podzielono na reprezentujących literaturę kaszubską i literaturę pomorską. W konkursie doszła jeszcze grupa edytorska.

Nagrody i wyróżnienia

RozstrzygnięcieXXII Konkursu Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2022” nastąpiło w bibliotece. W odnowionych wnętrzach czekał na uczestników okazały tort z okazji 75-lecia istnienia biblioteki. W uroczystości udział wziął m.in. burmistrz Kościerzyny Michał Majewski oraz dyrektor Biblioteki Miejskiej im. K. Damrota w Kościerzynie – dr Justyna Kujach. W jury konkursowym zasiedli: prof. Tadeusz Linkner – przewodniczący oraz prof. Kazimierz Nowosielski, Bogumiła Cirocka,  Iwona Makurat oraz dr Grzegorz Schramke. Nagrody trafiły m.in. do autorów związanych z naszym regionem. I tak pierwsze miejsce w kategorii literatury kaszubskiej powędrowało do Aleksandrë Majkòwsczi i Dariusza Majkòwsczégò za:„Ùcz sã jãzëka z kaszëbsczima nótama”. Trzecie miejsce w tej kategorii zdobyła Danuta Pioch za „Pòmianë z ùszłotë”. Wyróżnienie w podkategorii: literatura piękna powędrowało do Adama Hébla za: „Droga wòlnëch lëdzy”. Natomiast w kategorii literatury pomorskiej, w reportażu i literaturze faktu pierwsze miejsce trafiło do Tomasza Słomczyńskiego za dzieło pt. „Kaszëbë”. Jak podkreśliła dyrektor biblioteki J. Kujach, impreza była strzałem w dziesiątkę. Była to wspaniała promocja kaszubsko-pomorskiego świata, a sama biblioteka jest jedyna taka placówką w Polsce, która organizuje takie targi. Targi które zakończyły się wielkim sukcesem.

BM

Komentarze