Wokół nas

Kraj-Region. Ministerstwo Zdrowia a obostrzenia covidowe. Skrócenie kwarantanny wieszczy koniec restrykcji?

Od dziś przestaje obowiązywać tzw. kwarantanna z kontaktu. Zwolnienie obejmie też osoby, które obecnie przebywają na kwarantannie z tego powodu. Cztery dni później wejdą w życie kolejne luzowania obostrzeń. Kwarantanna będzie skrócona do siedmiu dni.

To ważne, gdyż z powodu nadal dużych ilości osób zakażonych Omikronem, jeszcze więcej przebywa na kwarantannie. Przez to zaczyna brakować rąk do pracy. Izolują się urzędy, ograniczają swoją działalność instytucje, z powodu braku ludzi do pracy cierpią też firmy. Przykładem jest choćby sytuacja, w jakiej znalazła się firma PreZero Północ, realizująca ustawę śmieciową dla Związku Gmin Wierzyca, która w komunikacie poinformowała, że śmieci nie będę odbierane regularnie.

Nauka w murach szkoły

Za niecałe dwa tygodnie skończy się okres nauki zdalnej. Decyzją ministra edukacji pierwotny termin został przyśpieszony o tydzień.

Do szpitali też powoli wraca normalność. Przywraca się ich funkcję dotychczasową. W najbliższym czasie decyzją ministra 5 tys. łóżek wróci dla pacjentów niecovidowych.

Luty powinien być tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być wyjątkowo duże i wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące pełnego znoszenia restrykcji, wprowadzania łagodniejszych regulacji, tak byśmy w okres wiosenny wejść w normalnym trybie funkcjonowania – mówił Adam Niedzielski.

D. Tryzna

Czy Polska pójdzie śladem Danii czy Szwecji?

W Danii 1 lutego przyniósł koniec obostrzeń covidowych. Od tej daty Duńczycy nie muszą nosić maseczek w sklepach oraz w transporcie publicznym. Nie trzeba też okazywać certyfikatów o zaszczepieniu lub negatywnym teście w restauracjach, na imprezach kulturalnych i sportowych. Przestały obowiązywać limity dotyczące zgromadzeń.
W Norwegii z tą samą datą przestały obowiązywać limity zgromadzeń, zniesiono nakaz pracy zdalnej, teatry mogą występować przy pełnej widowni, a studenci wrócili na uczelnie. Nadal jednak zaleca się zachowanie dystansu i zakrywanie ust i nosa.

Osiem dni później również Szwecja dołączyła do listy krajów, które znoszą obostrzenia covidowe.

Komentarze