Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Kraj – Region. Nowe obostrzenia związane z Covid-19. Ani wyjść, ani się pobawić..

Wzrost zachorowań na koronawirusa, jaki obserwujemy od końca sierpnia powoduje, że coraz więcej powiatów trafia do czerwonej strefy. Aby przeciwdziałać Covid -19 rząd nakazuje społeczeństwu coraz więcej ograniczeń. Kolejne wchodzą od jutra. Od poniedziałku na prawie połowie terytorium kraju będą obowiązywać dosyć drastyczne obostrzenia, zakazujące spotkań towarzyskich i zabraniające organizacji np. wesel.

 Po wejściu w życie obostrzeń ze środy tego tygodnia, dotyczących ustalenia godzin, w czasie których seniorzy mogą robić zakupy, czekają nas kolejne uciążliwości.  Od jutra, tj. 17 decyzją Ministerstwa Zdrowia zwiększa się liczba powiatów objętych czerwoną strefą. Będzie ich aż 152. Na tym terenie będą obowiązywać też nowe obostrzenia.  Nadal będzie nią objęty powiat kartuski i kościerski.

Strefa czerwona

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób. Nastąpi ograniczenie liczby osób w sklepach do 5 osób na jedną kasę. Lokale gastronomiczne będą otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty będzie mógł być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos. Podczas uroczystości religijnych nie będzie mogło być więcej niż 1 osoba na 7m2. W szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych zostanie wprowadzone nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Ograniczona zostanie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc. W wydarzeniach sportowych nie będzie mogła brać udziału publiczność, a w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność. Całkowicie zostanie zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa żółta

Będą dozwolone zgromadzenia publiczne do 25 osób. Działalność gastronomii zostanie ograniczona do godz. 6-21, później lokale będą mogły oferować usługi tylko na wynos. Zajęty będzie mógł być, co drugi stolik. W uroczystościach religijnych będzie mogła przypadać 1 osoba na 4m2. Szkoły wyższe i ponadpodstawowe przejdą na nauczanie hybrydowe. W transporcie publicznym – zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc. Wydarzenia sportowe mają być organizowane bez udziału publiczności. Natomiast wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności. Działalność basenów, aquaparków i siłowni zostanie zawieszona.

Kolejne obostrzenia

Dwa dni później, czyli od 19 października w strefie czerwonej zostanie wprowadzony absolutny zakaz organizowania imprez okolicznościowych np. wesela. Natomiast w strefie żółtej bez zabawy tanecznej i z udziałem nie więcej niż 20 osób będą mogły być organizowane wesela i imprezy okolicznościowe.

Dodatkowo w całym kraju rząd wprowadził obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także na świeżym powietrzu.

JM

Komentarze