Gmina Dziemiany Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. Świąteczne pomaganie. O. Arkadiusz Czaja i jego wolontariusze w „Ostoi Kaszubskiej”

Celem franciszkańskiej inicjatywy jest ukazanie innym, jak ważna jest pomoc ofiarowana potrzebującym, a także zainteresowanie innych oraz zachęta, by jak najwięcej osób włączało się w towarzyszenie osobom samotnym i chorym na wzór Świętego Franciszka. Misję tę organizuje o. Arkadiusz Czaja, który posługuje przy zakonie franciszkańskim w Orliku.

W ostatnim czasie wolontariusze, w składzie: Teresa Runowska, Agnieszka Tomasiuk, Jolanta Janikowska, Irena Literska, Paweł Czaja, Kazimierz Maszk, Andrzej Lelek, Marcin Browarczyk i o. Arkadiusz Czaja odwiedzili osoby starsze w Domu Seniora „Ostoja Kaszubska” w Kościerzynie. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą pod przewodnictwem o. Arkadiusza. Po wspólnej modlitwie, w sali odbyła się część artystyczna, którą wyreżyserował i poprowadził Paweł Czaja, iluzjonista, laureat międzynarodowych konkursów prestidigitatorskich. Zaprezentowane występy wzbudziły ogromną radość u osób starszych. W czasie występu pojawił się artysta iluzji prezentując sztuczki, klaun, który rozweselał seniorów swoim skeczami. Pojawiały się także postacie z bajek: Myszka Miki i Kubuś Puchatek oraz znany kaszubski zespół folklorystyczny „Tuba Band” z Kościerzyny. Uśmiech na twarzy osoby starszej i chorej to wyjątkowy dar dla tych wszystkich, którzy niosą pomoc na różne sposoby. Wszystkim pensjonariuszom wręczano upominki – kolorowe maskotki oraz widokówki z klasztorem franciszkańskim i Kalwarią w Pakości. Każda osoba otrzymała też płytę z pieśniami maryjno-franciszkańskimi, którą nagrał chór „Oremus” i schola „Mazurskie Słowiki” pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun z Miłakowa, z przeznaczeniem na takie akcje charytatywne.

Wolontariusze zostali serdecznie przyjęci przez dyrekcję i personel domu opieki. Wielką radość okazały osoby starsze, mile zaskoczone przybyciem tak wyjątkowych gości. W haśle „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”, zawiera się wyjątkowość, a zarazem sedno tej dobroczynnej akcji, ponieważ każdy występ artystyczny wywołuje ogromną radość u osób chorych i samotnych. To uśmiech i radość osób obdarowanych jest zawsze najcenniejszym podziękowaniem dla wolontariuszy.

Nad. Elżbieta Plata/opr.red

Komentarze