Gmina Kościerzyna Kultura Wokół nas

Łubiana. Dobra zabawa na festynie „Kaszëbë show”

Dobra zabawa, wspólne tańce i śpiewy oraz konkurencje literackie – tak w Łubianie w tym roku bawili się uczestnicy festynu szkolnego „Kaszëbë show”. Imprezę wspólnie zorganizowali Zespół Kształcenia w Łubianie i miejscowe Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które na ten cel pozyskało dofinansowanie z gminy Kościerzyna.

Przed widzami wystąpili najmłodsi uczniowie szkoły prezentując piosenki i tańce, które poznali podczas całego roku szkolnego. Gościem specjalnym była Kaszubska Influencerka Karolina Stankowska, która porwała widzów do tańca i wspólnego śpiewania. Punktem kulminacyjnym festynu był finał projektu „Kaszëbë show”, w ramach którego uczniowie szkoły i członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego poznawali biografie pisarzy kaszubskich oraz brali udział w warsztatach muzycznych i teatralnych. Efekty pracy przedstawili podczas festynu w formie happeningu. Podczas prezentacji widzowie odgadywali i tworzyli samodzielnie tablicę z życiorysami pisarzy, a następnie uzupełniali kartę pracy o twórcach kaszubskich. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, losując cenne nagrody jak: wejściówki do kina Remus w Kościerzynie, vouchery na rejs statkiem w Przystani u Grzegorza we Wdzydzach oraz bony na pizzę w restauracji Lubiany Dom Celebrytów w Łubianie.

– Uczestnicy festynu mogli też skorzystać z atrakcji sportowych i historycznych przygotowanych przez harcerzy z 23. Drużyny Harcerskiej im. Remusowa Kara w Łubianie oraz grupę rekonstrukcyjną Niflheim. Na festynie nie zabrakło też zjeżdżalni dla dzieci, stoisk z pysznym ciastem i kiełbaskami oraz atrakcji przygotowanych przez uczniów jak tor przeszkód, fotobudka czy malowanie twarzy. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę – relacjonują organizatorzy.

Nad/opr.red

Komentarze