Gmina Przodkowo Kultura Wokół nas

Miłakowo. IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej. Uczestnikami chór „Polifonia” i „Przodkowianie”

6 sierpnia w Miłakowie odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej. Podczas wydarzenia wystąpili członkowie chóru „Polifonia” z Przodkowa i gościnnie zespół ludowy „Przodkowianie”.

Podczas wydarzenia wystąpiło kilka zespołów z Polski, w tym trzy z Kaszub: chór Pięciolinia z Lini, Polifonia z Przodkowa i gościnnie Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” z Przodkowa.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta. Po niej o. Paweł Czaja przystąpił do prezentacji historii zespołów i zapowiedzi tytułów utworów. Później przyszedł czas na koncert.

Występ przodkowskich reprezentacji

Jako pierwszy wystąpił chór franciszkańsko-parafialny „Oremus” i schola „Mazurskie Słowiki” z Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Miłakowa. Następnie zaprezentował się chór „Pięciolinia” z Lini. Jako gość honorowy festiwalu wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” z Przodkowa. Jego członkowie wykonali pieśni: „W Łësniewsczich pustkach” – w „Przëdkòwsczich stronach” – słowa i muzyka: Ks. Antoni Pelpliński; „Na czółnie” – słowa: Ks. Antoni Pelpliński, muzyka: Aleksander Tomaczkowski oraz „Wele, wele, Wetka” – utwór tradycyjny. Jako czwarty zaprezentował się „Zamkowy Chór Kameralny” z Ostródy. Po nim na scenę wyszli członkowie chóru gminno-parafialnego „Polifonia” z Przodkowa. Wykonali pieśni: „Ave Maria”; „Matko Miłości”; „Sancta Maria” i „To Miłość”. Pozniej raz jeszcze wystąpili „Przodkowianie” z utworem „Kaszëbë wòłają nas” i „Nasza zemia”.

Następnie nastąpiło wręczanie nagród każdemu chórowi, który wziął udział w festiwalu. Nagrody wręczali o. Gwardian, senator Bogusława Orzechowska, Honorata Siergun, Danuta Jurczak, Zbigniew Zabłocki i członkowie Wspólnoty Rodziców i Ministrantów z Orlika. Przodkowski chór otrzymał nagrodę „Bursztynowa Łza”. Odebrała ją dyrygent Agnieszka Łabuda-Wiatr.

Na koniec wystąpił z koncertem Jan Wojdak, lider zespołu „Wawele” z Krakowa, który obchodził 50 lat pracy artystycznej.

Nad/opr.red

Komentarze