Gmina Nowa Karczma

Msza dożynkowa z ks. bp. Arkadiuszem Okrojem

Od wielu lat dożynki gminy Nowa Karczma towarzyszyły jesiennym targom i dożynkom Diecezji Pelplińskiej w Lubaniu. W tym roku Covid-19 uniemożliwił realizację tego wielkiego, rolniczego święta. Jego symbolem była msza dożynkowa w parafii p.w. Świętego Michała Archanioła w Rekownicy.

W niedzielne południe 27 września uroczystą mszę odpustową i dożynkową zarazem odprawił ks. bp pomocniczy Arkadiusz Okroj. Proboszczem Rekownicy jest ks. Zbigniew Wysiecki, duszpasterz rolników Diecezji Pelplińskiej.

Zgodnie z dożynkową tradycją na jego ręce przedstawiciele gminy złożyli symboliczny bochen chleba wypieczony z tegorocznego zboża.

– Ekscelencjo, księże biskupie w imieniu samorządu gminy Nowa Karczma i wszystkich rolników z terenu tej gminy chcieliśmy prosić o mszę świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory. W tym roku nieco inaczej. Nie udało się nam wszystkim wspólnie spotkać podczas jesiennych targów i uroczystości w kościele w Lubaniu.  Dlatego wyrażamy ogromną wdzięczność za to ogromnie dziękujemy księdzu Zbigniewowi, duszpasterzowi rolników i diecezji za to, że wyraził zgodę, żebyśmy w tym uroczystym dniu w Rekownicy mogli również podziękować panu Bogu za te dary tegorocznych zbiorów. Księże biskupie, prosimy o błogosławieństwo chleba, który z tegorocznych kłosów został upieczony, abyśmy wspólnie mogli się nim dzielić i aby żadnemu z mieszkańców i gości tego chleba nigdy nie zabrakło  – mówił włodarz gminy.

Małe ziarno – potężny symbol

W homilii ks. biskup wiele słów poświęcił na przedstawienie związku, który jest pomiędzy ziarnem zboża, ziemią, rolniczym trudem i bożym błogosławieństwem.

– Wielbimy dziś Boga za zboże. Słowo to też pewnie powstało z wiary ludzi ukształtowanych przez ziemię – odczytał modlitwę kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. bp A. Okroj.

– Wielkim cudem jest każde ziarno, i wielka jest jego tajemnica. Jest małe, ale drzemie w nim potężna siła, wielka potęga życia – tak operował przemawiającymi do wyobraźni symbolami ks. biskup.

– Rolnik wie, że jest od pana Boga zależny, jak to ziarenko. Jest jego sługą – troszczy się, by być blisko stwórcy. Bo to jego dobroć daje mu moc życia na ziemi. To on wypełnia pierwotną misję „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Ale wykonując to oddaje się jej i to ona zaczyna również go przemieniać, formować serce i uczyć mądrości – zakończył ks. biskup.

Dary pól, sadów i ogrodów z terenu gminy wręczyła ks. biskupowi delegacja rolników na czele z Ryszardem Kleinszmidtem, wiceprezesem wojewódzkiej rady PiR.

Msza odpustowa

W najbliższy wtorek święto Michała Archanioła, stąd w niedziele w kościele w Rekownicy był odpust i wizyta ks. biskupa. Pięknie podziękowali za nią parafianie. Wielkie oklaski zebrali ci najmłodsi, którzy pięknymi słowami podziękowali za poświęcenie modlitewników.

Wśród uczestników byli również motocykliści, uczestnicy rajdu motocyklowego, z którymi ks. proboszcz wspólnie przemierza szlaki wiodące do miejsc martyrologii Polaków i chwały oręża polskiego.

Przygotowali się na poczęstunek

Na uczestników dożynkowej mszy dzięki zaangażowaniu GOKSiR pod przewodnictwem Aleksandry Peplińskiej przygotowano poczęstunek pod namiotami. Była gorąca zupa i ciasto z kawą. Był też czas na pamiątkowe zdjęcia z ks. bp. Arkadiuszem Okrojem.

D. Tryzna

Komentarze