Gmina Nowa Karczma Inwestycje Samorząd

Nowa Karczma. Spektakularne dofinansowanie wywalczone przez samorząd. 6,2 mln zł od rządu dla gminy i jej mieszkańców

W minionym tygodniu na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbyła się niecodzienna uroczystość. Grupa siedmiolatków została pasowana na uczniów szkół w Grabowie Kościerskim i Nowej Karczmie w obecności przedstawiciela rządu, który przybył do gminy z symboliczną walizką pieniędzy wywalczoną przez samorząd.

Organizacja spotkania w Będominie była jak najbardziej adekwatna, gdyż rządowa dotacja dla gminy Nowa Karczma w wysokości 6,2 mln trafi w zdecydowanej większości do szkół i służyć będzie głównie dzieciom i młodzieży, podnosząc na wyższy poziom jakość edukacji i bazy infrastrukturalnej. W spotkaniu uczestniczył m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała a rolę gospodarza pełnił wójt Andrzej Pollak. Wiceminister komplementował wójta gminy i chwalił wzorową współpracę samorządu z rządem. Owocem tego współdziałania są miliony z programów rządowych, które pozwolą na spektakularne inwestycje.

Oświata, sport i OSP

Kilka dni temu ogłoszono wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dedykowanego samorządom, na terenie których funkcjonowały tzw. PGR-y. Z tego właśnie programu gmina uzyskała niebagatelną dotację w wysokości 2,5 mln zł, która przeznaczona będzie na przebudowę wraz z termomodernizacją budynku Zespołu Szkół w Grabowie Kościerskim. Więcej bo aż 3,3 mln zł samorząd w Nowej Karczmie pozyskał z programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej „Sportowa Polska”, na budowę boiska piłkarskiego, infrastruktury lekkoatletycznej, sprawnościowego placu zabaw i kortu tenisowego przy Szkole Podstawowej w Nowej Karczmie. Z udanych zabiegów gminy skorzystają także strażacy ochotnicy, gdyż dla nich samorząd postarał się o prawie 400 tys. zł na rozbudowę remizy w Lubaniu. Jak podkreślił wiceminister M. Horała, były to tak dobre pomysły i profesjonalnie sporządzone wnioski, że „nie sposób było im odmówić”.

BM

Komentarze