Gmina Karsin Inwestycje

Osowo. Wyremontowali trzy ulice. Wykorzystali środki rządowe i te z UE

Dobrym przykładem jak można dzięki środkom zewnętrznym poprawiać warunki życia mieszkańców są dwie inwestycje w Osowie. Choć obie dotyczą modernizacji ulic, to do ich realizacji wykorzystane zostały pieniądze z zupełnie różnych źródeł.

Przebudowa ulic Szkolnej i Hallera została zrealizowana dzięki uzyskaniu dofinansowania od samorządu pomorskiego. Są to pieniądze unijne, otrzymane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dofinansowanie to wyniosło prawie 870 tys. zł, co stanowi 63,63 proc. całkowitych kosztów inwestycji. Została ona wyceniona na 1,38 mln zł. Za te pieniądze na obu ulicach położony został nowy dywanik asfaltowy o szerokości 5 m. wyszło tego 700 m.b. Jak zawsze musiał zostać wybudowany kanał technologiczny. Powstały nowe chodniki i zjazdy na posesje. Pobocze drogi zostało utwardzone. Do zrealizowania zostały jeszcze elementy zwiększające bezpieczeństwo ruchu drogowego – próg zwalniający, nowe oznakowanie pionowe i przejście dla pieszych.

Kolejna kasa z RFRD

Przebudowa trzeciej ulicy – Wielewskiej kosztowała ponad 740 tys. zł, ale połowę środków na nią gmina otrzymała z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Tu również położono nowy dywanik asfaltowy o grubości 9 cm na długości 308 m.b. Powstały nowe chodniki o szerokości 2 m i zjazdy na posesje wykonane z kostki betonowej. Inwestycję realizowała firma Henryka Czarnowskiego z Kalisza.
Warto nadmienić, że wiosną w ramach Funduszu Sołeckiego przebudowane zostały dwa odcinki chodników na ulicy Wielewskiej  od skrzyżowania ul. Hallera z ul. Wielewską do kościoła, a następnie od części sklepu do boiska przy Domu Kultury. Dzięki tym wszystkim inwestycjom drogowym zrealizowanym w ostatnim czasie w Osowie poprawiło się bezpieczeństwo pieszych oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego, oraz znacząco poprawiła się estetyka wsi.

Nad/opr.D.Tryzna

Komentarze