Gmina Karsin OSP

OSP Wiele. Podsumowanie roku 2021. Nowy sprzęt, szkolenia i wiele wyjazdów

Nowy rok już na dobre rozpoczęty, a więc śmiało można podsumować ubiegły – 2021. Rok ten minął w Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielu pod znakiem intensywnych działań i szkoleń pozwalających na poszerzanie wiedzy ogólnej i specjalistycznej.

Na pewno każdy się zgodzi, że 2021 rok był okresem specyficznym. Strażacy musieli się mierzyć nie tylko z klasycznymi zagrożeniami towarzyszącymi prowadzonym interwencjom, ale również doszło kolejne niebezpieczeństwo – Covid-19. I choć walką z tą chorobą trwała już wcześniej, to każda jednostka ponownie musiała podołać nowemu wyzwaniu, zachowując przy tym wszelkie możliwe środki ostrożności.

Ręce pełne roboty

Jednostka OSP w Wielu jest dużym wsparciem dla Państwowej straży Pożarnej w Kościerzynie. Z powodu odległości jej członkowie często są pierwsi na miejscu zdarzenia. OSP w Wielu w roku 2021 wyjeżdżała najwięcej razy spośród jednostek niebędących w systemie KSRG. Statystyki pokazują udział w sześćdziesięciu wyjazdach. Przeszło połowa dotyczyła miejscowych zagrożeń, na które składają się przede wszystkim wypadki i kolizje drogowe, usuwanie wiatrołomów, zalane budynki i posesje po ulewnych deszczach, a także zabezpieczanie dachów na budynkach po przejściu wichur. Dwa alarmy odnotowano jako fałszywe. Pozostałe dwadzieścia dwa dotyczyły pożarów.

Prócz licznych wyjazdów ochotnicy z Wiela angażowali się też w życie gminy i parafii. W marcu zeszłego roku brali udział w akcji charytatywnej dla chorej mieszkanki Kasina. Miesiąc później, jak co roku mieli pełnić honorową straż przy Grobie Pańskim, jednak z uwagi na obostrzenia warty nie było, ale znakiem duchowej obecności druhów było umieszczenie przed grobem strażackich hełmów i toporków.

Nowe umiejętności i sprzęt

Do zadań strażaków ochotników należy również ratownictwo wodne, zarówno latem jak i zimą. Stąd ćwiczenia, jakie jednostka w Wielu zorganizowała w styczniu zeszłego roku. Miały one na celu zapoznanie druhów z zasadami podczas działań na zamarzniętych akwenach. Ćwiczenia obejmowały m.in. przypomnienie schematu działań z wykorzystaniem sań lodowych do niesienia pomocy osobom, pod którymi załamał się lód.

Prócz szkoleń druhom udało się zakupić kilka niezbędnych sprzętów. Pozyskali m.in. kamerę termowizyjną, linkę zaczepową, kilkanaście hełmów strażackich i kilka prądownic, węże, lance kominowa, fantom do nauki resuscytacji. Ponadto w sierpniu ochotnicy z Wiela zostali posiadaczami nowego silnika do łodzi ratunkowej. Wszystko to sprawia, że strażacy z Wiela mogą nieść pomoc, a ich działania są bardziej skuteczne.

Chcąc weprzeć wielewskich druhów, możemy przekazać im 1% ze swojego podatku na rzecz jednostki. To mały gest, który dla nich dużo znaczy. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym w punkcie Organizacja Pożytku Publicznego (OPP) wpiszemy numer KRS: 0000 116 212 z dopiskiem Ochotnicza Straż Pożarna w Wielu, ul. Wicka Rogali 7 A, 83-441 Wiele.

Red.

Komentarze