Gmina Lipusz Sport

Piłka ręczna. Lipusz bastionem piłki ręcznej chłopców

Przedwczoraj, w hali sportowej Zespołu Szkół w Lipuszu został rozegrany 50 Finał Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Piłce Ręcznej Chłopców. W zawodach wystartowało sześć najlepszych zespołów szkół naszego regionu. Wyniki rywalizacji potwierdzają wysoką pozycję SP Lipusz w tej dyscyplinie.

We wtorek 22 marca, w Lipuszu odbyły się finałowe rozgrywki szczypiornistów na szczeblu wojewódzkim. Chcąc znaleźć się w ścisłym finale zawodnicy musieli przebrnąć wcześniej przez eliminacje miejskie, gminne, powiatowe oraz półfinały wojewódzkie. W finale prócz gospodarzy wzięły udział drużyny ze szkół w Gdańsku, Słupsku, Żukowie, Tczewie i Kwidzynie.

Najlepsze drużyny w jednej grupie

W wyniku losowania zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Grupa A została nazwana „grupą śmierci”, ponieważ znalazły się w niej najlepsze drużyny z ubiegłego roku Wojewódzkiej Ligi Piłki Ręcznej. Byli to reprezentanci SP Lipusz, zawodnicy z żukowskiej ,,Jedynki’’ i SP Nr 12 z Tczewa.

– Mecze w tej grupie były bardzo zacięte i na wysokim poziomie. Lipuscy szczypiorniści od samego początku wchodząc na boisku wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem i zawziętością na boisku. Walczyli do samego końca – podkreślają organizatorzy zawodów.

SP Lipusz czempionem

Pierwsze połowy każdego meczu grupowego były bardzo wyrównane, dopiero w drugiej połowie lipuszanie wypracowywali sobie wyraźną przewagę. W finale zmierzyli się z drużyną z Gdańska, która była bezkonkurencyjna w swojej grupie. Pierwsza finałowa połowa była bardzo wyrównana 9:9, bramka za bramkę, kontrataki oraz bardzo szybkie rozpoczęcia gry po zdobytych bramkach wymagała od zawodników dużej wytrzymałości. Druga połowa należała już zdecydowanie do SP Lipusz i to oni rozdawali karty w grze, kończąc finał wynikiem 19:13. Tym samym zdobyli pierwsze miejsce. Lipuska drużyna będzie reprezentować województwo pomorskie na Mistrzostwach Polski Igrzysk Dzieci w Piłce Ręcznej Chłopców.

GOKSiR/opr.red

Skład wygranej drużyny: Nikodem Żywicki, Kajetan Kurs, Kacper Klasa, Hubert Kiedrowski, Hubert Cybulski Jakub Wałdoch, Maksymilian Kopp-Ostrowski, Marcin Bigus, Maurycy Zdrojewski, Mateusz Ebertowski, Stanisław Robert, Seweryn Breza, Karol Szymura. Trener: Robert Klasa.

Wyniki wszystkich meczów:

grupa A

 • SP Lipusz – SP 12 Tczew 14:11 (7:6)
 • SP Lipusz – SP 1 Żukowo 15:10 (8:6)
 • SP 12 Tczew – SP 1 Żukowo 18:12 (10:6)

grupa B

 • SP nr 4 Słupsk – SP z OMS Kwidzyn 8:16 (1:6)
 • SP nr 33 Gdańsk – SP z OMS Kwidzyn 20:13 (13:7)
 • SP nr 33 Gdańsk – SP 4 Słupsk- 28:5 (15:2)

mecz o 5 miejsce SP 1 Żukowo- SP 4Słupsk : 21:6 (12:3)

mecz o 3 miejsce SP 12 Tczew – SP z OMS Kwidzyn- 19:12 ( 11:4)

mecz o 1 miejsce SP Lipusz- SP nr 33 Gdańsk- 19:13 (9:9)

Ostateczna kolejność:

 • 1. SP Lipusz
 • 2. SP nr 33 Gdańsk
 • 3. SP nr 12 Tczew
 • 4. SP z OMS Kwidzyn
 • 5. SP nr 1 Żukowo
 • 6. SP nr 4 Słupsk

Fot. GOKSiR Lipusz

Zwodnicy z Lipusza czempionami. Fot. GOKSiR Lipusz

Komentarze