Powiat kartuski Wokół nas

Powiat kartuski. Jest kasa dla firm prowadzących ośrodki goszczące uchodźców

Starosta kartuski Bogdan Łapa poinformował, że od dziś 14 kwietnia będą wypłacane środki dla tych podmiotów z terenu powiatu, które prowadzą ośrodki zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Usługę tę wykonują na podstawie umowy zawartej z powiatem na zlecenie wojewody pomorskiego.  

Jak podaje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dziś na terenie powiatu kartuskiego przebywa ponad 4,1 tys. uchodźców. Ta liczba jest płynna, ponieważ odnotowuje się przyjazdy i odjazdy. Ponad siedmiuset z nich przebywa w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania na podstawie umów zwartych przez powiat kartuski na zlecenie wojewody pomorskiego. Umowy te m.in. określały stawkę dziennego pobytu, która obejmuje nie tylko trzy posiłki, ale też np. dowóz do urzędu, aby wyrobić PESEL. Stawki te są wyższe od 40 zł, które zostały określone ustawą i mogą być nawet dwa razy większe. 

Przyjęli uchodźców, kiedy jeszcze nikt nie myślał o pieniądzach

Na terenie powiatu kartuskiego umowy dotyczą dziesięć takich ośrodków. W gminie Sierakowice to ,,Gwizdówka’’ w Załakowie. W gminie Chmielno to Karczma Krzewi Róg w Garczu, Gościniec Zacisze i „Bachus” w Chmielnie. Na terenie gminy Żukowo jest to Zajazd Zaścianek zlokalizowany w Chwaszczynie, Zajazd Agro nad Stawem w Małkowie, Hostel Kaszuby w Żukowie i Pensjonat „Dworek Banino”. Na terenie gminy Somonina jest to Ośrodek Agroturystyczny Pomerania. Natomiast w Kartuzach jest to hotel ,,Image’’.

Jak powiedział nam wczoraj starosta kartuski B. Łapa, od dziś urząd rozpoczyna wypłatę tym podmiotom. Na ten cel powiat otrzymał około 3 mln zł od wojewody pomorskiego. Są to środki częściowo z dotacji celowej i częściowo z rządowego Funduszu Pomocy. Wypłata dotyczy okresu rozliczonego. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze