Gmina Kartuzy OSP

Kartuzy. Międzynarodowy Dzień Strażaka. Św. Florian zagościł w kościele św. Kazimierza

Cztery  godziny temu zakończyła się uroczysta msza święta odprawiona w intencji wszystkich strażaków. Okazją był Dzień św. Floriana czyli Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jak co roku 4 maja. Na nabożeństwie w kościele p.w. Św. Kazimierza zgromadzili się strażacy oraz przedstawiciele władz gminy i powiatu kartuskiego.

Symbolem Dnia św. Floriana jest czerwono-niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Świętuje go zarówno Państwowa jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

 Z powodu ograniczeń pandemicznych tym razem nie było uroczystego przemarszu strażackiej braci, choć w nabożeństwie efektownie zaprezentowała się strażacka orkiestra dęta z Kartuz.  Stąd też liczba przybyłych gości była skromniejsza niż zwykle. Głównymi uczestnikami uroczystości byli przedstawiciele   jednostek OSP z powiatu kartuskiego. Przyjechał także zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Siemiętowski oraz Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach st. kpt. Paweł Gil. Ponadto przybył wicestarosta kartuski Piotr Fikus oraz burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. Część uroczystości związaną z odznaczeniami poprowadził dh Edmund Kwidziński prezes oddziału Powiatowego  Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kartuzach

Przykład godny naśladowania

Warto wspomnieć, że w powiecie kartuskim istnieją znakomicie wyposażone 52 jednostki OSP zrzeszające prawie 3 tys. strażaków ochotników. Jednostki te dysponują w przeważającej części nowymi wozami bojowymi i nowoczesnym wyposażeniem, zakupionym także dzięki środkom pochodzącym z samorządu gminnego i powiatowego. Co godne podkreślenia strażacy ochotnicy z powiatu kartuskiego za swoją służbę nie pobierają ekwiwalentu pieniężnego, w całości przeznaczając go na wyposażenie swoich jednostek. 

„Florian zamordowany za wierność Chrystusowi”

Jak co roku o duchową stronę uroczystości zadbał kapelan kartuskich strażaków ks. kanonik Ryszard Różycki. W wygłoszonej homilii wskazał, że właśnie życie św. Floriana jest dobrym przykładem obrazującym wartość życia ludzkiego, zarówno tego doczesnego jak i transcendentnego.

– Florian zamordowany został za wierność Chrystusowi, co pokazuje że można poświęcić to co najcenniejsze, własne życie w służbie innemu człowiekowi i Chrystusowi. Znam osobiście wielu strażaków i wiem jak sprawy boskie są im ważne – mówił ks. R. Różycki. Niech więc święto to będzie okazją aby dziękować Bogu oraz dziękować prawdziwemu dowódcy jakim jest Jezus Chrystus, na którego przykładzie zawsze możemy polegać i mieć do niego zaufanie, takie jakie każdy strażak powinien mieć do swojego dowódcy w czasie akcji ratowniczej – zakończył ks. R. Różycki.

Zasłużone honory

Po uroczystej mszy świętej miała miejsce mniejsza uroczystość w czasie której uhonorowano trzech strażaków odznaczeniami Ochotniczej Straży Pożarnej. Odznaczeniem nadawanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został dh Franciszek Szwaba z OSP w Sianowskiej Hucie. Natomiast złotymi odznakami „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego”, odznaczeni zostali dh Jan Rybakowski z OSP Prokowo i dh Edmund Sikora z OSP w Starej Hucie. Gratulacje odznaczonym złożyli także komendanci PSP oraz burmistrz Kartuz.

BM

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński: Wszyscy wiedzą jak bardzo ważna i niezwykle ryzykowna jest wasza służba, jakich odpowiedzialnych decyzji wymaga, zwłaszcza w momentach kiedy na szali jest życie ludzkie. Wiemy też jak wasze poświęcenie i zaangażowanie doceniane jest przez społeczność gminy Kartuzy. Wszyscy wyrażamy uznanie dla waszego wysiłku i ofiarności, zwłaszcza kiedy narażacie swoje życie. Za to wszystko, w imieniu mieszkańców gminy Kartuzy i w imieniu własnym, składam wam drogie druhny i druhowie serdeczne podziękowa

Komentarze