Powiat kartuski Szkolnictwo Wokół nas

Powiat kartuski. Matury 2021. Znowu matura w maseczce

Po ubiegłorocznym, wyjątkowym, bo czerwcowym egzaminie maturalnym nikt chyba się nie spodziewał, że kolejna matura będzie wyglądała podobnie. Dzisiaj o godzinie 9 w reżimie sanitarnym rozpoczynają się tegoroczne matury. W powiecie kartuskim zdawać je będzie 1207 osób.

Maturzyści z roku 2020/2021 będą mogli podkreślać potomnym, że ich egzaminy odbywały się w czasie wyjątkowym. Znakiem rozpoznawczym tych matur będą maseczki na ustach. Podobieństwo warunków, w jakich odbędą się tegoroczne matury na pewno pomogło szkołom w ich organizacji, znowu trzeba było maturzystów rozdzielić na mniejsze grupy i do każdej z nich przypisać osobną komisję.

Tak jak w roku ubiegłym nie będzie też egzaminów ustnych. Filolodzy uważają, że egzaminy ustne są bardzo potrzebne, inaczej patrzą na to jednak inni nauczyciele i sami uczniowie. Z egzaminów ustnych niewiele wynika, no uczelnie nie biorą ich wyników pod uwagę. Stąd pojawiają się nawet głosy, aby zrezygnować z nich na stałe.

Dzisiaj maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego. Tradycyjnie jutro będą rozwiązywać arkusze z matematyki. W środę zmierzą się z językiem angielskim. W kolejnych dniach do 20 maja będą mieli egzaminy na poziomie rozszerzonym z wybranych przedmiotów.  

Najwięcej maturzystów z “Klasztornej”

W powiecie kartuskim przystąpi do tegorocznej matury łącznie 962 absolwentów. Z lat poprzednich należy doliczyć 174 abiturientów i dodatkowo jeszcze 71 osób dorosłych. Razem daje to 1207 osób, które będą zdawać tegoroczne egzaminy maturalne.

Najwięcej z nich będzie, bo 316 osób będzie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach przy ul. Klasztornej. Na liczbę tę składa się 225 absolwentów I LO, 48 maturzystów z liceum dla dorosłych oraz 43 absolwentów z lat ubiegłych.  W “Szkole na Wzgórzu” maturę pisze 217 osób – 61 uczniów III LO, 136 absolwentów Technikum nr 2 oraz 20 osób poprawiających swoje wyniki z lat ubiegłych. ZSZiO w Żukowie do matury przystąpi w tym roku 158 osób. W tym 45 licealistów, 77 techników i 36 absolwentów z lat ubiegłych. W Zespole Szkół Technicznych w Kartuzach maturę napisze 58 tegorocznych techników oraz 22 absolwentów z lat  poprzednich. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie w tym roku do matury przystąpią 33 osoby. W ZSP Somonino maturę będzie zdawać 60 absolwentów. Szkoła w  Sierakowicach ma  łącznie 98 tegorocznych  maturzystów.

Co będą rozszerzać?

Na Klasztornej najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym będzie język angielski – egzamin ten napiszą 164 osoby. W ZST w Kartuzach prym wiedzie matematyka – wybrało ją 19 maturzystów. ,,Na Wzgórzu” najwyższą liczbę chętnych – 118 osób, odnotowano do matury rozszerzonej z angielskiego. W ZSZiO w Żukowie najbardziej obleganym rozszerzeniem jest również angielski – 58 osób. Podobnie w ZSP Przodkowo 9 osób i w ZSP Somonino 25 osób. W ZSP Sierakowice 18 maturzystów zdecydowało się na rozszerzenie z geografii. Z języka kaszubskiego, w całym powiecie kartuskim łącznie, pisać maturę będzie dwoje absolwentów. Do tematu będziemy powracać.

red.

Komentarze