Powiat kościerski Samorząd Wokół nas

Powiat kościerski. Apel samorządowców w obronie T. Augustyniaka szefa pomorskiego sanepidu

Do wojewody Dariusza Drelicha tydzień temu trafił wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący odwołania Tomasza Augustyniaka Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W jego obronie stanęli pracownicy poszczególnych oddziałów sanepidu i wielu samorządowców.

Kościerzak, Tomasz Augustyniak od 2015 r. jest Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Funkcję tą pełni drugą kadencję. Dał się poznać, jako osoba, która potrafi merytorycznie współpracować z reprezentantami społeczności lokalnej. Przyczyniło się to m.in. do dobrego funkcjonowania programów szczepień ochronnych realizowanych na Pomorzu oraz innych inicjatyw dotyczących zdrowia publicznego. Najlepszym wyrazem zaufania do dyrektora Tomasza Augustyniaka była pomoc ofiarowana poszczególnym placówkom sanepidu przez pomorskich samorządowców. Dotyczy to oddelegowania do pracy w nich urzędników, którzy odciążali przemęczonych pracowników sanepidu.

,,Ta decyzja to skrajna nieodpowiedzialność”

W pierwszej dekadzie stycznia Wojewoda Pomorski otrzymał wniosek  Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie odwołania T. Augustyniaka Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W jego obronie stanęli pomorscy samorządowcy, którzy 13 stycznia br. wystosowali list ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Samorządowcy są oburzeni informacją o odwołaniu Augustyniaka w momencie, gdy realizowany jest program szczepień przeciwko COVID-19. Uważają, że decyzja ta to: „skrajna nieodpowiedzialność”.

– Oburza nas i jesteśmy zdecydowanie przeciw polityce, w której ponad kompetencje i względy merytoryczne stawia się wewnątrzpartyjne rozgrywki i domagamy się cofnięcia tej szkodliwej decyzji. Ponadto, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, współpraca Inspekcji Sanitarnej z podmiotami leczniczymi na Pomorzu, była bardzo dobra. Dzięki temu województwo pomorskie stało się liderem w zakresie diagnostyki COVID-19, co przyczyniło się do skuteczniejszej niż w innych regionach kraju walki z koronawirusem i spowolnienia rozwoju epidemii w początkowej fazie – czytamy w apelu

Murem za swoim dyrektorem stanęli również pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze