Powiat kościerski Samorząd Wokół nas

Powiat kościerski. Starostwo rozliczyło się z firmami za przyjęcie uchodźców. Otrzymali pieniądze za marzec

Na terenie powiatu kościerskiego, na mocy uzgodnień z wojewodą pomorskim, dziewięć podmiotów gości pod swoim dachem duże grupy uchodźców z Ukrainy. Przed świętami powiat otrzymał 1,4 mln zł, aby rozliczyć z nimi pierwszy miesiąc pobytu uchodźców z Ukrainy.

Jak usłyszeliśmy od Marleny Sikorskiej skarbnik powiatu, na terenie powiatu kościerskiego jest dziewięć miejsc, w których przebywają obywatele Ukrainy zakwaterowani na podstawie umowy zaaprobowanej przez wojewodę pomorskiego. To przede wszystkim dwie placówki powiatu tzn. Dom Wczasów Dziecięcych w Wygoninie i Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie, które goszczą 240 dzieci z państwowych domów dziecka. Gmina Kościerzyny na mocy podobnych porozumień gości uchodźców w Hotelowcu w Skorzewie i udostępnia im miejsca w hali sportowej w Wielkim Klinczu. Na terenie miasta Kościerzyna duże grupy uchodźców przebywają w budynku KOSiR i na terenie Villi Strzelnica. Kolejny podmiot to gmina Karsin, która ma zakwaterowanych uchodźców w swoich mieszkaniach komunalnych. Oprócz tego na terenie tej gminy dwie firmy: Largo z Borska i Półwysep Lipa udostępniły również swoje budynki dla uchodźców.

Za marzec 1,4 mln zł

Koszty ich zakwaterowania, wyżywienia i udzielania pomocy w sprawach urzędowych zostały wynegocjowane przez powiat na podstawie upoważnień wojewody.

– Negocjacje kosztów dotyczyły tylko i wyłącznie dwóch pierwszych miesięcy. W zależności od kosztów, jakie te podmioty ponoszą zostało zapisane, że za jednego uchodźcę w skali miesiąca otrzymają od 65 do 100 zł – mówi M. Sikorska.

W skali powiatu dotyczyło to mniej więcej pięciuset osób. Jak informuje skarbnik samorządu, w kwietniu na konto powiatu wpłynęło 1,4 mln zł z tytułu tych umów. Są to środki, które pozwolą rozliczyć marzec. Jak informuje M. Sikorska, od kwietnia powiat będzie rozliczał tylko swoje podmioty, czyli Garczyn i Wygonin. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Największe grupy uchodźców przebywają m.in. w PCM Garczyn.

Komentarze