Na dzień dzisiejszy, na terenie powiatu kościerskiego przebywa 859 osób mających oficjalnie status uchodźcy z Ukrainy. Najwięcej przyjął ich powiat, następnie Kościerzyna. A wśród gmin wiejskich przodują gmina Kościerzyna i gmina Karsin.
Od chwili napaści Kremla na Ukrainę do dzisiaj polskie służby celne odnotowały ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Z każdym dniem przybywa ich więcej do kraju i do naszego regionu. Przyjeżdżają do swoich, którzy tu już mieszkają, pracują. Przyjeżdżają szukać na Pomorzu schronienia. Część indywidualnie, ale zdecydowana większość dzięki inicjatywom stowarzyszeń i samorządów. One też organizują dla nich transport.
Przyjęli dzieci z ukraińskich domów dziecka
Powiat kościerski do swoich dwóch ośrodków 3 marca przyjął 236 uchodźców. Poza kilkunastoma opiekunami większość to dzieci z domów dziecka z obwodu chmielnickiego.
– Powiat kościerski jest wykorzystany w ramach tych placówek optymalnie i nie będziemy od dzisiaj przyjmować już żadnych uchodźców, bo musimy skupić się na opiece tych dzieci, które przyjęliśmy i zapewnieniu im komfortowego pobytu tutaj. Zakładam, że to wsparcie będzie długoterminowe – mówiła nam w ubiegły czwartek starosta Alicja Żurawska.
Pierwszych przyjęła gmina Karsin
Pierwsi uchodźcy z Ukrainy trafili do gminy Karsin już 26 lutego, czyli dwa dni po inwazji rosyjskiej. Następna grupa przybyła 1 marca. To była inicjatywa ojców z Towarzystwa Ducha Świętego, którzy mają siedzibę na terenie gminy i swoją placówkę w obwodzie chmielnickim. W dniach pomniejszych kolejne grupy przybywały do Kościerzyny i do pozostałych gmin z powiatu. Od tego czasu widać bardzo dużą dynamikę. 10 marca w gminie Karsin było 119 uchodźców, a dzisiaj jest ich już 130.
Przodują miasto i gmina Kościerzyna
Najwięcej uchodźców przyjęło do tej pory miasto Kościerzyny. Na dzień dzisiejszy jest ich 200. W gminie Kościerzyna wczoraj było jeszcze 90, a dzisiaj jest już ich 151. Najwięcej przybywa ich w Skorzewie.
– Staramy się wspierać ich we wszystkich możliwych zakresach, a obecnie najbardziej potrzebują nauczyć się podstaw języka polskiego. Dlatego też poszukujemy chętnych wolontariuszy, najlepiej nauczycieli języka polskiego, którzy chcieliby poświęcić swój czas i zorganizować w Skorzewie lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy – mówi wicewójt Grzegorz Świtała.
Gmina prosi o pomoc w szukaniu wolontariuszy, którzy zajęliby się pomocą w nauce języka polskiego. Osoby chętne do pomocy proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 601 774 955.
Uchodźców przybywa w pozostałych gminach
Jak informuje Krzysztof Brzoskowski, szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w gminie Dziemiany na dzień dzisiejszy odnotowano 37 uchodźców. W gminie Liniewo jeszcze wczoraj było ich 10, dzisiaj statystyki mówią, że jest 38. Na terenie gminy Lipusz przebywa obecnie 9 uchodźców, a w gminie Stara Kiszewa 29. Jeszcze wczoraj w gminie Nowa Karczma nie było odnotowanego ani jednego uchodźcy, dzisiaj jest już ich 29 osób.
Jak wynika ze statystyk na terenie całego powiatu kościerskiego na dzień dzisiejszy przebywa 859 uchodźców z Ukrainy. Jak podkreślają wszyscy samorządowcy, dynamika jest tu bardzo duża i wszystko zmienia się tu z dnia na dzień. Do tematu powrócimy.
D. Tryzna