Powiat kościerski Samorząd

Powiat kościerski. Z ostatniej sesji. ,,Wierzę, że batalion bez problemu powstanie, gdyż Kaszubi pokazywali nie raz, że są dobrymi patriotami’’

Ostatnia sesja Rady Powiatu była szczególna ze względu na uczestnictwo w niej osób związanych z 7. Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej. Samorządowcom został przedstawiony dowódca 72. Batalionu Lekkiej Piechoty, który będzie stacjonował w Kościerzynie. Wojskowi poinformowali samorząd powiatu o szczegółach formowania jednostki. We wrześniu rusza nabór do miejscowego WOT, a za rok batalion ma być sformowany.

O tym, że Kościerzyna będzie siedzibą WOT mówiło się już od kilku lat. W 2019 roku słowa zmaterializowały się poprzez nabycie przez WOT terenu po dawnym internacie Powiatowego Zespołu Nr 3 w Kościerzynie dla potrzeb jednostki. Kolejnym krokiem będzie formowanie jednostki i o tym opowiedzieli goście wczorajszej sesji powiatu: kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7. Brygady Obrony Terytorialnej i ppłk Marcin Łyskanowski, wyznaczony na dowódcę kościerskiego batalionu.

Wyznaczony dowódca i plan szkoleń

Jak poinformował kmdr T. Laskowski, na tę chwilę wyznaczona została zasadnicza kadra zawodowa kościerskiego batalionu, na którą składa się dowódca, zastępca, dowódca kompanii. Na dowódcę wyznaczony został ppłk M. Łyskanowski. Jest on m.in. absolwentem Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Szkolił się też z żołnierzami jednostek specjalnych GROM oraz FORMOZA.

Ponadto rozpoczęto nabory żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Obecnie jest dwudziestu żołnierzy, którzy zgłosili się w ramach ostatnich szkoleń. Są też mieszkańcy powiatu kościerskiego i kartuskiego, którzy napisali wnioski na przeniesienie z innych funkcjonujących oddziałów do batalionu kościerskiego.

– Od września planujemy rozpocząć szkolenie w lasach powiatu kościerskiego, bo żołnierze, którzy będą tu służyć przede wszystkim powinni dobrze znać rejon swojej odpowiedzialności. 9 oraz 16 września odbędą się wcielenia w Słupsku i Malborku. Większość z kandydatów zasili kościerski batalion. Do końca września przyszłego roku planujemy osiągnąć całkowitą gotowość batalionu. Docelowo będzie tu służyć 36 żołnierzy zawodowych oraz 515 żołnierzy Obrony Terytorialnej – podkreśla kmdr T. Laskowski.

Czym będą zajmowali się żołnierze?

W dalszej części przedstawiciele wojska opowiedzieli czym na co dzień będą zajmowali się żołnierze.

– Szkolenia są dla nas podstawą. Żołnierze będą zapoznawać się z taktyką, terenoznawstwem, topografią i ratownictwem pola walki. To są bardzo istotne szkolenia i obszary działania. Jednak najważniejsze jest, aby żołnierz we właściwy sposób umiał obsługiwać broń i zachowywać się w bezpieczny sposób dla siebie i otoczenia. Będziemy szkolili się również w innych dziedzinach typowo żołnierskiego rzemiosła. Co najmniej jeden dzień w czasie weekendowego szkolenia rotacyjnego żołnierze będzie musiał spędzić na szkoleniu strzeleckim – tłumaczył kmdr T. Laskowski.

– Pierwsze szkolenie będzie jeszcze na strzelnicy w Gdyni, a następne już od października w Kościerzynie czy na strzelnicy komercyjnej w Kornem – dodał ppłk M. Łyskanowski.

Wojskowi dodali również, że nie wykluczają, by w przyszłości korzystać z infrastruktury PCM w Garczynie, które także dysponuje strzelnicą.

– Co ważne, miejscowi żołnierze będą mogli szybko reagować np. w momencie wystąpienia na terenie powiatu wichur. Bo nasze zadania niemilitarne polegają na wsparciu układu pozamilitarnego w usuwaniu klęsk żywiołowych – podkreślał kmdr T. Laskowski.

Red.

Kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7. Brygady Obrony Terytorialnej

Z mojego punktu widzenia ten batalion jest najważniejszy, bo znajduje się w samym centrum województwa. Poza tym wiele osób z powiatów sąsiednich pracuje w podobnych instytucjach i łatwość dojazdu tutaj jest bardzo ważna. Tym bardziej myślę, że nie będzie problemu z pozyskiwaniem kandydatów do służby w tym batalionie. Jak wszyscy wiemy Kaszubi są przywiązani do regionu i zasłynęli ze swojego wielkiego patriotyzmu.

Do 2024 roku chcemy wyremontować budynki pozyskane od powiatu, by tam mógł funkcjonować batalion. Środki w kwocie 3,5 mln zł na daną chwilę są zabezpieczone. Ograniczają nas jedynie procedury przetargowe.

W tym roku na pewno będzie wykonane ogrodzenie spełniające wymogi obiektów wojskowych, wymienione zostanie pokrycie dachowe i wykonane zostaną uszczelnienia.

Na koniec zachęcam do wstąpienia w nasze szeregi. Wystarczy mieć ukończone 18 r. ż., nie być karanym i posiadać polskie obywatelstwo. Bez wychodzenia z domu nasi rekruterzy pomogą przejść przez ścieżkę administracyjną.

Komentarze