Wywiady

„Proszę pielęgnować kaszubszczyznę, bo dodaje ona polskości kolorytu i piękna”.

O działalności na rzecz powiatów kaszubskich w 2021 roku, planach na rok 2022, o patriotycznych inicjatywach regionalnych, o aktywności pomorskich struktur Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej i partii Konfederacja, oraz o sytuacji politycznej Polski w Europie, z liderem pomorskiego Ruchu Narodowego, posłem na Sejm RP Michałem Urbaniakiem, rozmawia Bogdan Mielnik.

Jak ocenia Pan Poseł swoje minione, debiutanckie 2 lata w parlamencie? Czy poprzez działalność w Ruchu Narodowym czy Młodzieży Wszechpolskiej miał Pan w minionym roku jakieś ciekawe aktywności na terenie powiatów kościerskiego i kartuskiego?

Zostałem posłem z Okręgu 25 ale dokładnie tak jak Okręg 26 jest on częścią jednego województwa – pomorskiego. Uważam, że wszyscy posłowie powinni czuć się zobowiązani wobec całego województwa z którego się wywodzą. Stąd też pracuję także na rzecz mieszkańców powiatów kartuskiego i kościerskiego. Podjąłem na ich rzecz kilka interwencji, choćby w obszarze komunikacji zbiorowej. Ponadto w ramach działalności tych ugrupowań, podjęliśmy w minionym roku i podejmiemy w obecnym, liczne aktywności społeczne i patriotyczne.

Proszę przybliżyć te działania jakie miały miejsce w minionym roku 2021 i plany na rok 2022?

Działamy zarówno na polu społecznym jak i politycznym. Warto wymienić działania upamiętniające lokalne postaci historyczne, takie jak: Tomasz Rogala, Józef Dambek, ale także upamiętniające wydarzenia ogólnopolskie jak rocznica Rzezi Wołyńskiej, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i rocznica Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia. Nasi działacze aktywnie zaangażowali się w renowację Obelisku Orła w Borkowie przy przystanku kolejowym oraz uprzątnięcia starego cmentarza ewangelickiego w Przyjaźni. Przygotowujemy się także do składania projektów w ramach budżetu obywatelskiego w Kościerzynie oraz Kartuzach. Ponadto nasi działacze co roku angażują się w zbiórkę darów dla Polaków zamieszkujących na wschód od Bugu. Jest to zorganizowana akcja Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz Traugutt. Na polu działań społecznych, interweniujemy w sprawie lepszego skomunikowania Kościerzyny z Trójmiastem oraz Chojnicami. Po odpowiedzi otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego, rozważamy w tym roku uliczną zbiórkę podpisów w tej sprawie. Zorganizowaliśmy mnóstwo akcji społecznych i charytatywnych, których wymienianie nie zmieściłoby się w tym wywiadzie. Wystarczy śledzić naszą działalność, żeby mieć obraz tej skali. Mamy też plan zwiększenia naszych kadr i zintensyfikowanie działalności. Mimo, iż są one stosunkowo młode, to zapraszamy do współpracy osoby w każdym wieku. W naszych strukturach bardzo dobrze łączy się doświadczenie osób starszych z dynamizmem młodszych działaczy. Dodać chciałbym jeszcze, że Ruch Narodowy jako część składowa Konfederacji jest wyróżniającą się organizacją na tle innych partii politycznych, ze względu na swoją ideowość. Jest kontynuatorem  przedwojennych organizacji narodowych, takich jak Stronnictwo Narodowe czy Obóz Wielkiej Polski, które na Pomorzu a konkretniej na Pojezierzu Kaszubskim były bardzo silnymi organizacjami. Posiadamy oddziały w Kościerzynie jak i Kartuzach.

Jakie kryteria trzeba spełniać, żeby wstąpić i dobrze się czuć w szeregach RN, MW czy Konfederacji?

Jeśli komuś bliska jest idea narodowa oparta o chrześcijańską etykę, państwo silne gdy jest taka potrzeba, a nie gdy akurat wygodnie jego przedstawicielom i funkcjonariuszom, bezpieczeństwo całej wspólnoty – nie tylko militarne czy gospodarcze ale i kulturowe, społeczne oraz polityczne, podmiotowość i wolność obywatela wobec prawa przy jednoczesnym konkretnym wyznaczeniu obowiązków, to z pewnością odnajdzie się zarówno w Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowym czy Klubach Konfederacji. Należy zaznaczyć, że partia Konfederacja to partia „składkowa” tworzona przez działaczy trzech partii, tj. Ruchu Narodowego, KORWiN-u  i Konfederacji Korony Polskiej.

MW to organizacja młodzieżowa mająca charakter formacyjny, gdzie młodzi ludzie uczą się wspólnie tego czym jest działalność społeczna i polityczna. To także formacja ideowa oparta o dzieła klasyków myśli narodowej oraz referaty i dyskusje na spotkaniach wewnętrznych czy szeroki katalog akcji społecznych i politycznych. To także wewnętrzna szkoła charakteru i samodyscypliny dla młodych ludzi, organizowana przez innych młodych ludzi. Ruch Narodowy oraz Konfederacja to partie polityczne. Pierwsza zrzesza narodowców, druga jest przez tychże współtworzona do walki politycznej m.in. w Sejmie. Aby zapisać się do którejkolwiek struktury wystarczy wejść na strony: www.mw.org.pl, www.ruch-narodowy.pl, www.konfederacja.pl/kluby. Tam znajdują się wszelkie potrzebne informacje. Można także zgłosić się do naszych biur poselskich lub do koordynatorów, których kontakty są na stronach. Liderami Ruchu Narodowego w powiecie kartuskim są Bartłomiej Głowacki i Artur Schmidke, a w kościerskim Szymon Okoniewski.

Patrząc na przykład Pana Posła, część tych młodych ludzi trafi zapewne kiedyś do parlamentu i zacznie bój nie tylko o pomyślność Kaszub i Kaszubów i pomyślność Polski. A problemów podnoszonych przez polskich patriotów nie brakuje. Choćby bezprawne roszczenia żydowskie, niemiecki plan federalizacji Europy, reparacje wojenne od Niemiec, szczepienia przeciwko Covid-19, itp.

Zaczynając od tej ostatniej kwestii, moim zdaniem ewentualny przymus szczepień na Covid-19 przy statystykach ukazujących w zasadzie niewielki wpływ wysokiego poziomu zaszczepienia społeczeństw na liczbę zachorowań, uważam za zachowanie antyobywatelskie. Skłania mnie to raczej do refleksji nad tym, kto zarobi na kryzysie covidowym najwięcej: koncerny farmaceutyczne sprzedające preparaty w miliardowych wolumenach czy może koncerny Big-Tech wciągające ludzi w świat wirtualny w związku z ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, skądinąd zupełnie zrozumiały w przypadku próby ograniczenia transmisji choroby. Szczepienia co do swojej zasady i funkcji są dość zbawienne dla ludzkości, wyeliminowały wiele chorób zakaźnych od czasów Ludwika Pasteura. Problem w tym, że przy mutującym wirusie jakim jest Sars-Cov-2, trudno mówić o szczepionce efektywnej. Co gorsza, zaniedbuje się inne problemy i schorzenia u ludzi, co w efekcie doprowadziło w ostatnich dwóch latach do dziesiątek tysięcy nadmiarowych zgonów w wyniku braku opieki medycznej czy diagnozy.

Szczepienia przeciwko Covid-19 wzbudzają skrajne emocje na całym świecie, ale jak Pan Poseł widzi pozostałe problemy, które poruszyłem?

Co do niemieckiego planu federalizacji Europy i uczynienia z Polski landu, to zasadniczo nie ma tu wielkiego odkrycia. Geopolitycznie i gospodarczo, dążenia do stworzenia sobie swojej Mitteleuropy przez Niemców w ogóle nie zaskakują. To stara koncepcja co jakiś czas odświeżana nową formą. Już dziś Niemcy mają decydujący wpływ na politykę UE, to dlaczego nie mieliby chcieć pójść o krok dalej i sformalizować tego wpływu? Taka koncepcja jest oczywiście przeciwstawna do tego jaki interes ma Polska. Zresztą z Niemcami mamy rachunki do wyrównania, gdyż nie będę ukrywał, że uważam potrzebę rozliczenia skutków II Wojny Światowej i agresji Niemców na Polskę jako rzecz, która potrzebuje w końcu swojego finału. Obawiam się jednak, że reparacje to raczej zasłona dymna i temat, który będzie podnoszony w debacie wewnętrznej w Polsce, gdy PiS-owi będzie to potrzebne. Co do bezprawnych roszczeń żydowskich wobec Polski, to sprawa wprawdzie ucichła ale nie została rozwiązana z korzyścią dla Polski. Po prostu w związku ze zmianą władzy w USA, mniej stabilną sytuacją na świecie w związku z Covid – 19, nie obserwujemy aż takich nacisków na Polskę. Sprawa sama w sobie jest absurdalna. Organizacje żydowskie zwracają się do poszczególnych krajów w celu uzyskania odszkodowań za mienie bezskładkowe należące do nieżyjących obywateli tychże krajów. W mojej opinii to po prostu nie mający oparcia w prawie pomysł na lukratywny biznes.

Często podkreśla Pan, że Kaszuby są Panu bardzo bliskie, dlatego proszę o kilka zdań uzasadnienia, co takiego atrakcyjnego jest w kaszubszczyźnie?

Jako rodzinnie mocno związany z Kaszubami uważam, że historia i mentalność Kaszubów pięknie wpisuje się w naszą polską mozaikę etnograficzną. Jako narodowiec uważam, że siła Polski jest właśnie w poczuciu jedności przy pełnym poszanowaniu i pielęgnowaniu regionalizmu i swoich małych ojczyzn. To ważne by zwłaszcza młodzi ludzie w dobie postępującej globalizacji, konsumpcjonizmu, a przez to częstych problemów wewnętrznych z poczuciem własnej tożsamości pielęgnowali te więzi i tradycje, które są im najbliższe z domu. W końcu człowiek jako istota społeczna w swej naturze ma głęboką potrzebę samookreślenia skąd się wywodzi, jaki to niesie ze sobą bagaż i dokąd może go to zaprowadzić. Inaczej mówiąc, proszę pielęgnować kaszubszczyznę bo dodaje ona polskości kolorytu i piękna. Korzystając z okazji życzę wszystkim czytelnikom Kuriera Kaszubskiego dużo łask Bożych, siły, wytrwałości, cierpliwości, łagodności i miłości w roku 2022.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze