Powiat kościerski Wokół nas

Region. Bursztynowy Laur Marszałka. Zupa rybna Haliny Rogińskiej wśród najlepszych dań z Pomorza

Zakończyła się kolejna edycja kulinarnego konkursu o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”. Specjalna komisja wyłoniła zwycięzców w pięciu kategoriach. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki oraz nagrody finansowe. W gronie nagrodzonych znalazła się Halina Rogińska ze stowarzyszenia Kościerska Chata.

Konkurs skierowany był do przedsiębiorców, kół gospodyń wiejskich, indywidualnych wytwórców oraz gospodarstw agroturystycznych, którzy działają na terenie województwa pomorskiego w zakresie produkcji żywności.

– Głównym celem Konkursu Kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” jest popularyzowanie dziedzictwa kulinarnego naszego regionu oraz promowanie produktów żywnościowych wytwarzanych z poszanowaniem regionalnych tradycji lub przy wykorzystaniu lokalnych surowców. Mamy w regionie wiele wyjątkowych produktów kulinarnych. Warto się nimi chwalić, bo to część naszego pomorskiego dziedzictwa – podkreśla Adam Gawrylik, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

– W tegorocznej edycji zgłoszono 73 produkty, z których specjalna komisja oceniła 33. Wybór był trudny, ponieważ wszystkie propozycje zasługiwały na wyróżnienie, jednak jak to bywa w konkursach, zwycięzca mógł być tylko jeden – zaznacza marszałek Mieczysław Struk.

Laureaci w poszczególnych kategoriach

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali: produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym produkty i przetwory: mięsne, z ryb, mleczne i miody – masło sardelowe przygotowane przez Restaurację Gryfon z Jastarni; produkty pochodzenia roślinnego, w tym przetwory: owocowe, warzywne, z grzybami – olej rydzowy, którego producentem jest gospodarstwo rolne Katarzyna Mładanowicz „Zdrowe z natury” Rolniczy handel detaliczny; napoje regionalne – Machandel produkowany przez Winne grono, Gdańska Wytwórnia Historycznych Smaków; produkty zbożowe i cukiernicze – beza z rokitnikiem, którą zaprezentowała Cappucino Cafe z Sopotu; inne produkty, w szczególności łączące surowce roślinne ze zwierzęcymi – zupa rybna Rebionka, przygotowana przez Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata. Zupę przygotowała Halina Rogińska.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Każdy z nich w wyjątkowy sposób przyczynia się do promowania kulinarnego dziedzictwa Pomorza.

Nad/opr.red

Komentarze