Gmina Dziemiany Kultura Wokół nas

Dziemiany-Kościerzyna. XXV Światowy Zjazd Kaszubów. Integracja w Dziemianach nabrała wyjątkowego smaku

Wszystko za sprawą wójta Piotra Laski, który obdarował całą reprezentację zrzeszeńców z gminy smacznymi rogalikami. Dzięki temu podróż Transcassubią do Kościerzyny była słodsza, weselsza, w szerszym gronie znajomych. Kaszubi z Dziemian wyraźnie pokazali się na zjeździe.

O poranku mieszkańcy oczekiwali na przybycie do Dziemian Transcassubii. Spotkali się na dworcu o dumnie brzmiącej nazwie: Dziemiany Kaszubskie, zaproszeni przez tutejszy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na poranny „Frisztek”. Przy kawie, ciastku, kromkach ze smalcem i dźwiękach regionalnej muzyki, mogli zaopatrzyć się w zjazdowe przypinki i radośnie powitać nadjeżdżający od strony Brus i Chojnic pociąg.

Atmosfera tej podróży była wyjątkowa. W czasie podróży spotykają się drëchowie z różnych miejscowości regionu. Można porozmawiać, odświeżyć znajomości, zawrzeć nowe lub bawić się przy muzyce kapel.

Wójt Piotr Laska, dopilnował, żeby integracja Kaszubów z Dziemian nabrała wyjątkowego smaku: obdarował wszystkich podróżujących pociągiem przygotowanymi przez siebie rogalikami.

Dziemiany na wyjątkowym wydarzeniu

Po takim słodkim rozpoczęciu podróży, prowadzona znakiem „Dzemiónë – Më trzimómë z Bògã”, reprezentacja gminy, udała się na rozpoczynającą zjazd mszę świętą w kościele Świętej Trójcy. Po niej uczestniczyła w kolejnych wydarzeniach, w tym w próbie bicia rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach. Oczywiście cały czas z identyfikującymi ją dziemiańskimi flagi i tymi czarno-żółtymi.

Na zjeździe nie zabrakło jak co roku regionalnych wystawców z Dziemian, znanych na całym Pomorzu z przepięknych własnoręcznie wykonywanych tabakier i malarstwa.

– Kościerscy organizatorzy tegorocznego Zjazdu Kaszubów celująco przygotowali zarówno program wydarzenia, jak i miasto na przybycie wielu tysięcy uczestników. To był wyjątkowo udany jubileusz, a ze względu na bliskość, wielu Kaszubów z Dziemian mogło wziąć w nim udział, dołączając pociągiem lub samochodami – podsumowują uczestnicy zjazdu.

Już myślą jak za rok dojechać do Szemudu, którymi będzie gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów 2025.

Nad/opr.red

Komentarze