Powiat kartuski Powiat kościerski

Region. Co dalej ze szkołami? ,,Powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii..”

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że po feriach zimowych do szkół wrócą uczniowie klas najmłodszych. Nauka odbywać się jednak będzie w ścisłym reżimie sanitarnym. W samorządach zgodnie z jego z zaleceniami podjęte zostały działania. O tym, czy szkoły ostatecznie ruszą zadecyduje liczba dziennych zachorowań.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla szkół. Nowe zasady w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września ubiegłego roku. Znajdują się w nich wytyczne dotyczące organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń, organizowania gastronomii. Ponadto wprowadzono harmonogram przeprowadzania testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. Będą one dobrowolne i bezpłatne.  Ostatecznie wpływ na decyzję o tym, czy szkoły ruszą będą miały wyniki dziennych zachorowań oraz opinie epidemiologów, informuje Ministerstwo Zdrowia.

– Warto zaznaczyć, że badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo personelowi szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii – czytamy w jego komunikacie  

Powiat kartuski

W dniu dzisiejszym ruszyły badania przesiewowe dla nauczycieli najmłodszych klas i pracowników technicznych szkół z powiatu kartuskiego. Jak informuje komunikat kartuskiego sanepidu dotyczą one szkół w Somoninie, Łapalicach, Goręczynie, Wilanowie, Grzybnie, Przodkowie, Borczu, Czeczewie, Tuchomiu, Staniszewie, Brodnicy Górnej, Prokowie, Kiełpinie. Potrwają do 15 stycznia. Każdy z badanych najpóźniej 17 stycznia będzie mógł na Internetowym Koncie Pacjenta zapoznać się z wynikami.  Ci nauczyciele, których test wykaże test pozytywny będą musieli poddać się obowiązkowej dziesięciodniowej izolacji domowej oraz skontaktować się z lekarzem Publicznego Ośrodka Zdrowia.

Powiat kościerski

Wymazy dla pracowników szkół z terenu powiatu kościerskiego pobierane będą w dwóch punktach przy Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie zgodnie z harmonogramem. Dzisiaj badaniom mogą się poddać pracownicy Prywatnej Szkoły Podstawowej Montessori z Kościerzyny, SP nr 6 i nr 2 z Kościerzyny oraz SP z Góry, Karsina, Niedamowa, Wysina. We wtorek 12 stycznia do testów przesiewowych będą mogli podejść nauczyciele ze szkoły w Starej Kiszewie, ZSP nr 1 w Kościerzynie, SP z Dziemian, Garczyna, Kaliska, z miejscowości Korne oraz ze szkoły Prymus. Dzień później, w środę zaplanowano pobrać wymazy od pracowników Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kościerzyny. W czwartek 14 stycznia do badania będą mogli przystąpić nauczyciele z SP nr 4 w Kościerzynie, SP w Lubaniu, Nowym Klinczu, Szatarpach, Skorzewie, Wielkim Podlesiu, Wielkim Klinczu oraz Lipuszu. W ostatni dzień tygodnia przewidziano badania dla pracowników z SP Nowa Karczma, Wiele, Wąglikowice, Łubiana, PZS nr 2 i ZSP nr 3 z Kościerzyny.

red.

Komentarze