Wokół nas

Region. Czy odbędą się uroczystości Pierwszych Komunii Świętych?

Pod dużym znakiem zapytania stoją nadal tegoroczne uroczystości I Komunii Świętych. Jak twierdzą przedstawiciele kościoła wszystko zależy od tego, czy uczniowie klas I-III wrócą do szkół. Stąd dla sprawy ważną rzeczą jest, jaka zapadanie dzisiaj decyzja ministerstwa zdrowia, którą ma ogłosić Adam Niedzielski.

Proboszczowie większych parafii Peplińskich pytani, czy odbędą się uroczystości I Komunii Św. Odpowiadają zgodnie, że wszystko zależy od tego, czy uczniowie pierwszokomunijni wrócą do szkół. Oczywiście ostateczną decyzję podejmie biskup Ryszard Kasyna. Z kolei w Archidiecezji Gdańskiej abp. Tadeusz Wojda wydał już w tej sprawie komunikat.  

Komunikat abp. Tadeusza Wojdy

W oparciu o ubiegłoroczne doświadczenia abp. Tadeusz Wojda przekazał istotne informacje dotyczące organizacji I Komunii Świętych w Archidiecezji Gdańskiej. Zastrzega w swoim komunikacie, że spotkania przygotowujące dzieci do przyjęcia sakramentów należy prowadzić z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych. Należy mocno zobowiązać też rodziców do przeprowadzenia katechez domowych według materiałów przekazanych przez duszpasterza.

Terminy I Komunii Świętych wyznaczamy zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Aby zachować właściwą liczbę zgromadzonych w kościele określoną przez obowiązujące przepisy i zapewnić bezpieczne warunki podczas liturgii, należy zwiększyć ilość możliwości przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej – podkreśla abp. T. Wojda

Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w wyznaczonym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym.

Ponadto w swoim komunikacie podkreśla, że przy organizacji uroczystości należy zachować obowiązujące w danym czasie przepisy sanitarne.

Red.

Komentarze