Gmina Kartuzy Kultura Patronujemy Powiat kartuski Samorząd Wokół nas

Region. Pomorska Majówka Przedsiębiorców

Tabakiery dla samorządowców i przedsiębiorców, czek dla hospicjum

Doroczna Majówka Pomorskich Przedsiębiorców w Kartuzach rozpoczęła się od ulewy. Nie przeszkodziło to we wręczeniu tradycyjnych nagród Ambasadorom Kaszub – wkrótce aura stała się bardziej sprzyjająca, co przełożyło się na atmosferę i frekwencję imprezy.

Zebranych powitali gospodarze imprezy, Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców i Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz oraz jej patroni – trzej marszałkowie pomorscy; Jan Zarębski, Jan Kozłowski oraz obecnie sprawujący urząd Mieczysław Struk. Pojawili się też przedstawiciele władz samorządowych, jak również kandydaci na europosłów – Magdalena Adamowicz i Jarosław Wałęsa.

Słońce dla Pomorza

Motywem przewodnim tegorocznej majówki była 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

– 1 maja 2004 roku Polska włączyła się w struktury Unii Europejskiej i wtedy pomorscy przedsiębiorcy zorganizowali swoje pierwsze spotkanie, majówkę przedsiębiorców w Szymbarku – przypomniał Jan Zarębski. – Było to 2 maja i pogoda była niemal identyczna; zaczęło się od wielkiej ulewy. Grono było mniejsze, ale chmury się rozwiały i zaświeciło słońce – dla całego 15-lecia Polski, Pomorza i Kaszub.

Nagrody dla Ambasadorów

Kaszubski Związek Pracodawców przyznaje coroczne nagrody dla Ambasadorów Kaszub w trzech kategoriach: Osobowość, Firma – Biznesmen oraz Samorządowiec. Od tej ostatniej kategorii rozpoczęto wręczanie wyróżnień w postaci tabakier. Jej laureatami zostali: Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud, Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna oraz Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski. W kategorii Przedsiębiorstwo – Biznesmen kapituła nagrody zdecydowała się wyróżnić Wojciecha Megiera, właściciela Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „KARO” w Lipnicy, firmę SPORTIS SA z Bojana, w imieniu której nagrodę odebrał prezes Adam Żygowski oraz spółkę AUTOMIRAS Autoryzowany Serwis Samochodowy z Pępowa, nagrodę dla której przyjął jej prezes Mirosław Makurat.

– Bardzo dziękuję – oświadczył prezes Makurat. – To ja jestem tym szczęściarzem, który odbiera takie piękne wyróżnienia, ale są to wyróżnienia dla całego naszego zespołu, wspaniałych ludzi, którzy na co dzień kształcą naszą młodzież.

Wreszcie w kategorii osobowość – tym razem w sposób tajny, bez udziału marszałków – wybrano Ambasadorem Kaszub zaskoczonego tym faktem marszałka Mieczysława Struka.

– Myślę, że ludzie, którzy żyją na Kaszubach od wieków, jak również osoby, które się zakochują w Kaszubach i zapuszczają tu korzenie, stanowią dziś ogromną wartość tej ziemi – stwierdził marszałek Struk, odbierając nagrodę. – Chciałbym odnieść się z wielką atencją do tych osób, które budują wielkość Kaszub, kultywując stare tradycje kaszubskie, zwłaszcza te związane z miłością do ziemi i etosem pracy.

KZP ufundował też czek w wysokości tysiąca złotych na rzecz kartuskiego hospicjum, którego budowa właśnie się rozpoczęła.

– Chcemy przekazać bon przeznaczony na budowę hospicjum – powiedział Zbigniew Jarecki. – Zachęcam też wszystkich, by wspomogli te piękną inicjatywę datkami.

Bon odebrał ks. Łukasz Delewski.

tom

 

Komentarze