Stabilna sytuacja w szkołach podstawowych w trybie stacjonarnym nauczania klas najmłodszych, zachęca do wprowadzenia takiego rozwiązania dla klas VIII i tegorocznych maturzystów. Krokiem ku powrotowi do normalności w szkolnictwie będą szczepienia nauczycieli.
Po trzech tygodniach od rozpoczęcia stacjonarnej nauki w klasach I-III sygnały, jakie dochodzą ze szkół, potwierdzają, że system radzi sobie dobrze. Coraz głośniej mówi się o potrzebie nauki stacjonarnej dla tegorocznych maturzystów i uczniów klas VIII. Warunkiem tego, jak twierdzi ministerstwo, byłyby ponowne badania przesiewowe nauczycieli i analiza zachorowań w powiatach. Do tego pierwszego uwagi mają dyrektorzy szkół, twierdząc, że sposób tego badania nie pokaże faktycznego stanu.
Jest szczepionka dla nauczycieli
Potrzebie uruchomienia w szerszym wymiarze nauki stacjonarnej dobrze służy fakt rozpoczęcia dostaw do Polski nowej szczepionki firmy AstraZeneca. Przez cały luty mamy otrzymać ponad milion dawek. To właśnie tą szczepionką będą szczepieni nauczyciele. Tylko ci z nich, którzy mają więcej niż 60 lat, będą szczepieni preparatem Moderny lub Pfizera.
Stąd decyzja o przyśpieszonym terminie szczepienia nauczycieli. Proces ruszy pod koniec tygodnia – 12 lutego. Od dziś ruszają zapisy. Pierwszeństwo mają nauczyciele pracujący w systemie stacjonarnym. Chodzi o pracowników żłobków i pozostałych instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Następną grupą są nauczyciele wychowania przedszkolnego, klas I-III w podstawówkach oraz szkół i placówek specjalnych. Dalej chodzi o nauczycieli i instruktorów praktyczniej nauki zawodu oraz pracowników pedagogicznych różnych poradni. Na końcu tej listy jest kadra kierownicza szkół i placówek oświatowych.
Na tej liście nie ma personelu pomocniczego szkół, tj. osób pracujących w stołówkach czy woźnych.
Jak zapisać się na szczepienia?
Nauczyciele będą to robić poprzez swoich dyrektorów. Od dzisiaj w ,,Strefie Pracownika’’ w Systemie Informacji Oświatowej jest udostępniony formularz, którego wypełnienie spocznie na barkach dyrektora. Zaznaczy on w nim dane chętnych nauczycieli, pracowników niebędących nauczycielami i tych niezatrudnionych w szkole, którzy wyrazili chęć zaszczepienia się. Formularz ten drogą elektroniczną przesłany zostanie do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Stamtąd trafi do właściwego szpitala węzłowego. Powinien być w najbliższej okolicy danej szkoły. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital poinformuje dyrektora placówki, kiedy jego nauczyciele mogą przyjechać na szczepienie.
Sprawdziliśmy, co o sprawie wie na dzień dzisiejszy ostatni element tego systemu. 5 lutego Barbara Zwolakiewicz, Naczelna Pielęgniarka w PCZ w Kartuzach poinformowała, że szpital nie będzie realizował zadań związanych ze szczepieniem nauczycieli. Natomiast Marta Hess, pełnomocnik szpitala kościerskiego informowała, że nie mają na razie żadnego oficjalnego komunikatu dotyczącego szczepień nauczycieli. Do tematu będziemy powracać.
Red.