Gmina Chmielno Gmina Sierakowice Gmina Sulęczyno Gmina Żukowo Kultura Powiat kartuski Wokół nas

Region. Stypendia twórcze marszałka rozdane. Wśród laureatów artyści z powiatu kartuskiego

Za nami już 23 edycja konkursu stypendialnego marszałka dla artystów związanych z naszym regionem. Konkursowa komisja wybrała 95 projektów muzycznych, literackich czy teatralnych. Nagrodzono pięć projektów stworzonych przez artystów z powiatu kartuskiego. Łącznie artyści otrzymają 600 tys. zł.

Samorząd województwa przyznaje stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i opieką nad zabytkami o istotnym znaczeniu dla regionu. Pula środków finansowych na wsparcie artystów wynosiła w 2023 r. 600 tysięcy zł, czyli o 100 tys. więcej niż w zeszłym roku. Warto dodać, że od 2002 przyznanych zostało łącznie 1832 stypendia o wartości ponad 7,6 mln zł.

Prawie 600 wniosków

Tegoroczny konkurs cieszył się bardzo dużą popularnością. Wpłynęło aż 589 wniosków od 566 artystów. Tradycyjnie najwięcej konkursowych wniosków dotyczyło przedsięwzięć muzycznych, dlatego prawie jedna trzecia stypendiów trafi do muzyków. W dalszej kolejności stypendia otrzymają artyści reprezentujący sztuki wizualne oraz literaci. Konkursowa komisja zadecydowała także o przekazaniu stypendiów dla rzeźbiarzy, fotografów czy tancerzy i opiekunów zabytków.

W gronie wyróżnionych z powiatu kartuskiego znalazło się pięcioro artystów. Mowa o Irenie Brzeskiej z Kożyczkowa, która na projekt pn. ,,Dwudziestolecie pracy twórczej – Ożywić rzeźbę’’, który zyskał 7 tys. zł dofinansowania. Również projekt Zofii Watrak z Gołubia pn. ,,Zapisane w pamięci – Jestem tym, co pamiętam (Richard Restag)” zyskał 7 tys. zł. Taką samą kwotą dotowano zadanie Sławomira Bronka z Gowidlina pn. ,,Kaszubski Psałterz Dawida – nagranie i wydanie płyty’’. Paweł Adam Nowak z Sulęczyna otrzymał 6 tys. na nagranie i wydanie płyty cd CuartetoRe!Tango. Marek Brand z Borkowa pozyskał 4 tys. zł na napisanie dramatu/bajki dla dzieci pod roboczym tytułem „Piotruś i rybka z Motławy”.

Uroczyste wręczenie stypendiów odbędzie się 30 marca w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Nad/opr.red

Komentarze