Wokół nas

Region. Truskawkowy sezon. Kaszëbskô malëna w tym roku może być krótko

Wysyp na dobre rozpoczął się około 10 dni temu. W tym tygodniu truskawki kaszubskiej już jest tak dużo, że sprzedawana jest „wszędzie”. Niestety, jeżeli nie popada, to za 10 dni może być po zbiorach.

Sezon sprzedaży truskawki trwa już ponad miesiąc. Zaczyna go truskawka importowana, a później króluje ta z południa i centrum Polski, tzw. „warszawska”. Smakosze tego owocu czekają jednak na najlepszą, na truskawkę kaszubską. Tylko tu, na piaskowych glebach, owoc ten jest najlepszy. Ma specyficzny aromat i smak. Stąd kaszëbskô malëna mastatus chronionego oznaczenia geograficznego w Unii Europejskiej. Nazwę tę mogą stosować wyłącznie plantatorzy posiadający certyfikat oraz świadectwo jakości.

Około 13 zł za kilogram

Pierwsze zbiory zaczęły się dwa tygodnie temu. Dotyczyły plantacji, które były przykrywane i oczywiście odmian wcześniejszych. Pierwsze kobiałki trafiły do restauracji, do punktów handlowych w Trójmieście, gdzie mieszkańcy z niecierpliwością czekali na ten owoc. Od ubiegłego tygodnia truskawki pojawiło się więcej w warzywnikach i na targowiskach. W tym tygodniu jest już jej tyle, że sprzedawana jest również w tymczasowych punktach i przy drogach.

Od wielu lat jednym z takich punktów w Kartuzach jest miejsce przy Biedronce na Os. Wybickiego. Sprzedawana są tu truskawki z plantacji z okolic Lampy koło Chmielna. Dziś truskawkę kaszubską można nawet kupić pod każdym większym dyskontem. Cena to około 13 zł za kilogram.

Śpiesz się z zakupem…

Sezon na kaszëbskô malëna trwa około 3 tygodni. Jak można było usłyszeć od plantatorów, wysyp jest duży, a wpływ na niego mają temperatury. W wielu miejscach na plantacjach zauważana jest już susza. Nie wszyscy mogą czerpać wodę z pobliskiego jeziora i nią podlewać. Stąd jeżeli nie będzie porządnych opadów, to jak się słyszy od plantatorów, zawiązane owoce nie nabiorą masy i szybko dojrzeją. Koło 20 czerwca może być już po sezonie.

Obawy takie mają nawet organizatorzy Festiwalu Truskawki, stąd pierwotnie zaplanowana ma koniec miesiąca impreza odbędzie się wcześniej – 23 czerwca.

D. Tryzna

Komentarze