Powiat kartuski Powiat kościerski Samorząd

Region. Wybory Parlamentarne 2023. Pomorska lista kandydatów do Sejmu z Koalicji Obywatelskiej rodzi pytania

15 października Polacy wezmą udział w wyborach parlamentarnych, które jak twierdzą rządzący, „zadecydują o tym czy Polska nadal będzie suwerennym i silnym państwem, czy stanie się przystawką niemiecko-rosyjskiego aliansu”. Każda z sił politycznych ma związane z nimi plany, strategię i kandydatów. Tych z listy pomorskiej przedstawiła już Koalicja Obywatelska.

Zgodnie z trendem jaki przetacza się przez Europę, kolejne państwa dość mają już lewicowych rządów socjalistów. Włochy, Szwecja, Finlandia, Grecja, Hiszpania to kraje gdzie w ostatnich kilkunastu miesiącach wyborcze zwycięstwa odniosły partie prawicowe lub centroprawicowe. W wielu innych krajach frakcje prawicowe mają najlepsze notowania od dziesięcioleci. Widać więc wyraźnie, że Europa skręca w prawo.

Na kogo postawią Polacy?

W Polsce wystarczy zachowanie statusu quo, gdyż osiem lat temu Polacy opowiedzieli się za Polską silną, suwerenną i niezależną od sąsiadów ze wschodu i zachodu. Dzisiaj w Polsce, jak twierdzą rządzący, dba się o najmłodszych, o seniorów, o rozwój gospodarczy i międzynarodową ekspansję polskich firm. Stawia się na silną armię, ochronę granic oraz skutecznie walczyć się z międzynarodowymi mafiami okradającymi państwo.

Zupełnie inaczej widzi to opozycja. Polską scenę polityczną zdominowały te dwa obozy i główne starcie wyborcze odbędzie się między nimi. Stąd każda ze stron mocno się do niego przygotowuje. Opracowywana jest taktyka, która ma przynieść jej zwycięstwo. Szuka się kandydatów, którzy dadzą jego pewność.

Jak to jest w naszym regionie?

Mandat posła z okręgu gdyńsko-słupskiego może uzyskać 14 osób. Na Kaszubach przebiega linia podziału między głosującymi na PO mieszkańcami wschodniej części Pomorza Gdańskiego a głosującymi na PiS mieszkańcami zachodniej części, obejmującej tereny na których wciąż żyją rdzenni Kaszubi. Według przedwyborczych notowań KO i PiS podzieli się po równo mandatami poselskimi, zdobywając po pięć miejsc w Sejmie. Po jednym mandacie zdobędzie Konfederacja, Nowa Lewica i Trzecia Droga. Zagadką jest kto weźmie czternasty mandat i zdania są tu mocno podzielone. Co do Trzeciej Drogi to prawdopodobnie „jedynką” na jej liście w naszym okręgu będzie poseł PSL Marek Biernacki.

Znamy już pomorską listę Koalicji Obywatelskiej

Swoją listę kandydatów do Sejmu ogłosiła właśnie Koalicja Obywatelska. Na liście kandydatów KO do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim znalazło się 28 nazwisk. Osób znanych z wcześniejszych wyborów, posłów, senatorów, aktywistów społecznych czy przedsiębiorców. Jest nawet były piłkarz Arki Gdynia. Z naszego regionu obejmującego powiat kościerski i kartuski kandyduje 9 osób. Pewną niespodzianką jest to, że znany i od lat cieszący się dużym poparciem społecznym senator Stanisław Lamczyk, znalazł się na liście do Sejmu, a nie do Senatu.

Powiat kartuski ma tu znaczną przewagę liczebną w ilości kandydatów. Reprezentowany będzie bowiem przez 7 osób, podczas gdy powiat kościerski „wystawił” tylko dwie osoby.

Najbardziej znanym kandydatem z powiatu kartuskiego jest Stanisław Lamczyk, długoletni parlamentarzysta, były poseł, obecnie senator, niestrudzony w walce o poprawę jakości infrastruktury drogowo-kolejowej w regionie, ale także w sprawach gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Kolejną kandydatką jest Sylwia Laskowska-Bobula, radna SWP specjalizująca się w zagadnieniach inwestycyjnych, finansów publicznych, zarządzania, popularyzatorka rozwoju Żukowa. Danuta Rek to kolejna kandydatka będąca radną SWP. W przeszłości nauczycielka i dyrektor SP nr 2 Kartuzach. Kolejną radną, ale tym razem gminy Żukowo, jaka wystartuje w wyborach to Jolanta Wiercińska z Chwaszczyna, była sołtys, działaczka społeczna, aktywistka na rzecz kobiet. W Sejmie zasiąść chce także Henryka Krzywonos-Strycharska znana z legendy o „zatrzymaniu tramwaju” w czasie strajków sierpniowych, obecnie poseł na Sejm od dwóch kadencji. O mandat poselski ubiegać się będzie także Tomasz Fopke, który przez 10 lat sprawował funkcję dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, literat i kompozytor. Ostatnim kandydatem z powiatu kartuskiego jest Błażej Matkowski z organizacji pn. Młodzi Demokraci.

Z powiatu kościerskiego do Sejmu kandyduje dobrze znany w regionie samorządowiec z Szenajdy, były poseł i burmistrz Kościerzyny Zdzisław Czucha, absolwent Politechniki Gdańskiej, Honorowy Obywatel Kościerzyny. Drugą kandydatką jest Beata Koniarska, przedsiębiorca, wiceprezes organizacji pn. Pracodawcy Pomorza, największej i najstarszej organizacji pracodawców działającej na terenie województwa pomorskiego. 

BM+DT

Wspólna konferencja senatora Stanisława Lamczyka i Henryka Krzywonos-Strycharska w sprawie podniesienia świadomości na temat demokratycznego procesu wyborów parlamentarnych na kartuskim rynku dnia 11 sierpnia.

Komentarze