Gmina Kartuzy Gmina Lipusz Gmina Sierakowice Gmina Żukowo

Region. Zapraszamy na Orszaki Trzech Króli. Razem z królami pokłońmy się Narodzonemu

Orszak zapoczątkowany w roku 2011 w Dziemianach stosunkowo szybko przyjął się na Kaszubach. Przed pandemią 6 stycznia Trzech Królów można było obejrzeć jeszcze w czterech innych miejscowościach. W tym roku nie wszyscy zdecydowali się na podtrzymanie tradycji.

6 stycznia to Dzień Objawienia Pańskiego potocznie nazywany w Polsce Świętem Trzech Króli. Wspominane jest wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu – Kacper, Melchior i Baltazar – wyruszyli do Betlejem, aby pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Na pamiątkę tego wydarzenia organizowane są Orszaki Trzech Króli. W tym roku z powodu pandemii świętowanie będzie nieco skromniejsze.

Tradycyjne orszaki

W parafii w Lipuszu Orszak Trzech Króli przejdzie zgodnie z tradycją ulicami miejscowości. Wyruszy około godz. 11:15 po mszy świętej. Organizator – parafia św. Michała Archanioła zachęca uczestników, aby byli poprzebierani.

Tak samo będzie w Sierakowicach. Tradycyjny OTK ruszy o godz. 14:45 również będzie miał miejsce tradycyjny pochód. Poprzedzi go msza święta o godz. 13 w kościele św. Jana oraz koncert kolęd w wykonaniu uczniów GOK-u. Przebrania są mile widziane.

W Kartuzach inaczej

Od kiedy ruszyły orszaki w Kartuzach, ich początek zawsze miał miejsce w kościele św. Kazimierza, gdyż to ta parafia była ich organizatorem. W tym roku będzie inaczej. Z każdej z parafii ruszy osobno orszak pod przewodnictwem jednego z trzech króli, aby o godz. 15 spotkać się na kartuskim rynku. Co ciekawe, dla uczestników orszaków z poszczególnych parafii przewidziany jest odrębny kolor. Uczestnicy orszaku z parafii kolegiackiej zbierają się przy kościele o godz. 14:30. O tej samej godzinie wyruszą uczestnicy orszaku z parafii św. Wojciecha.

Na runku uczestnicy orszaku razem z Trzema Królami oddadzą pokłon Nowonarodzonemu, a potem będzie wspólne kolędowanie z zespołem ,,Chwalmy Go’’.

W Żukowie tylko msza

Żukowski orszak, który zawsze był największy i najbardziej widowiskowy, w tym roku nie odbędzie się. Jego kameralny odpowiednik będzie miał miejsce w kościele parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Organizatorzy zapraszają delegacje ze szkół, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. OTK rozpocznie się mszą o godz. 12, po której zobaczymy scenki orszakowe. Następnie wraz z Trzema Królami, oddany zostanie pokłon Jezusowi, poprzez wspólny śpiew polskich i kaszubskich kolęd, którym wtórować będą członkowie Żukowskiej Orkiestry Dętej. 

– Bardzo prosimy, aby już na nabożeństwo przybyć w stroju orszakowym. Można przebrać się np. za aniołka, pasterza czy rycerza. Mile widziane są również stroje regionalne – zachęcają organizatorzy

W parafii św. Antoniego Padewskiego w Dziemianach, która zapoczątkowała ten zwyczaj, w tym roku orszak nie odbędzie się.

Red. 

Komentarze