Gmina Chmielno Gmina Kartuzy Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Stężyca Gmina Sulęczyno Gmina Żukowo Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Sianowo. Wielki Odpust Matki Boskiej Szkaplerznej. Tysiące wiernych u stóp Królowej Kaszub

Niedzielna suma pontyfikalna odprawiona przez ks. biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasynę rozpoczęła Wielki Odpust w Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej. Uczestniczyło w niej tysiące pielgrzymów, którzy przybyli tu z różnych stron regionu. Do 24 lipca codziennie w ramach odpustu będą trwały uroczystości religijne dla różnych stanów.

Od godz. 9 do Sianowa przybywały pielgrzymki. Najdłuższą trasę miała do pokonania dwudziestokilkuosobowa grupa z Miastka. Największa pielgrzymka, ponad tysiąc osób, przybyła z Chmielna i Wygody. Tegoroczna pielgrzymka z Sierakowic była zdecydowani mniejsza niż zazwyczaj. Do większych należy również zaliczyć tę z Chwaszczyna i Banina, Strzepcza, Szemuda, Kamienicy Królewskiej i na pewno Kartuz. W tym roku w kartuskiej było ponad 400 pątników. Wyjątkowo pielgrzymka ta przychodzi razem z orkiestrą dętą. Trzeba też podkreślić, że niektóre z grup jak np. z Somonina przychodzą z własnymi kapelami kaszubskimi. Po raz pierwszy do Sianowa przyszły pielgrzymki z Brodnicy Górnej, Rokit i przyjechała pielgrzymka rowerowa z Kościerzyny. Niestety w tym roku kustosz sanktuarium ks. Eugeniusz Grzędzicki witając wiernych przed sumą, nie podał dokładnej liczby uczestników każdej z przybyłych do Sianowa pielgrzymek. Za miesiąc ks. kustosz ze względów zdrowotnych odchodzi na emeryturę.

Zrzeszeńcy szczególnie widoczni

Ks. biskupa w imieniu wiernych powitali Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz i Jan Wyrowiński, prezes ZKP. Czytania podczas sumy mieli: Julia Leyk – ZKP Sianowo i Grzegorz Adamczyk – ZKP Somonino. Natomiast modlitwy wiernych mieli: Julia Szwichtenberg z Kielna, Zofia Butowska z ZKP Stężyca, Dorota Mateja – ZKP Przodkowo i Inga Langa – ZKP Kartuzy. Dary mszalne złożyli przedstawiciele siedmiu oddziałów ZKP.

Pogoda dopisała, stąd we mszy uczestniczyła większa niż zazwyczaj liczba wiernych. Cały główny plac przed ołtarzem i tereny wokół niego wypełniły tysiące wiernych. Wśród nich można było zobaczyć wielu VIP-ów z wojewodą Dariuszem Drelichem, wiceministrem Marcinem Horałą, prezesem WFOŚiGW Szymonem Gajdą. Byli też radni Sejmiku Pomorskiego, w tym Sylwia Leyk oraz Piotr Karczewski, Społeczny Doradca Prezydenta RP. Przybyło również wielu samorządowców z powiatu kartuskiego i jego gmin.

Rodzina silna wiarą

Wyjątkowo tegoroczną sumę poprzedziło złożenie symbolicznych wieńców przed tablicą upamiętniającą Kaszubów pomordowanych przez Hitlerowców 16 lipca 1941 roku. W homilii ks. biskup poruszył wiele bardzo aktualnych tematów.

– Współczesne rodziny powinny naśladować męczeńską rodzinę Ulmów w jej zaufaniu Bogu. Musimy mówić głośno wszystkiemu ‘nie’, co nasze rodziny obraża i poniża. Zbyt wiele nasz naród doświadczał, aby teraz na tkance tego narodu przeprowadzać różnorakie obyczajowe eksperymenty. Polska rodzina tych eksperymentów nie chce i nie potrzebuje, nie chce zalewu antywartości, ma prawo do godnego pełnienia swej misji wychowawczej, formacyjnej i religijnej – podkreślał biskup.

D. Tryzna

Komentarze