Gmina Somonino Inwestycje

Somonino. Inwestycja gminna. Przebudowa parkingu połączona z odwodnieniem terenu

Inwestycja związana z budową parkingu w przestrzeni pomiędzy skarpą DW221 a gmachem urzędu gminy (a nie przed urzędem, jak myślą co niektórzy przyp. autora) tak naprawdę ma dwa cele Pierwszy wynika z tytułu inwestycji. Drugi ma znaczenie równie ważne, a może nawet ważniejsze chodzi o zbudowanie systemu, który uchroni budynek urzędu przed zalewaniem wodami opadowymi.

Wszyscy pracownicy zapewne pamiętają jak po gwałtownej ulewie sprzed kilku lat woda zalała szereg pomieszczeń, wyrządzając wiele strat. Mniejsze podtopienia zdarzają się regularnie.

– Ostatnio deszczówka przedostała się do budynku od strony ul. Ceynowy. Musimy ten problem rozwiązać. To, co mamy dziś, ten system, który kieruje deszczówkę z głównego tarasu nie był remontowany od początku, a jego wyloty kierują tę wodę prosto na działkę urzędu. To musimy zmienić – mówił w rozmowie z nami wójt Marian Kowalewski.

Nawet po niewielkich opadach na terenie parkingu robią się zastoje z wodą, co widać na załączonych zdjęciach.

Oferta o 30 proc. większa

Gmina wyceniła realizację tej inwestycji na 350 tys. zł. W ubiegłym tygodniu został otwarty przetarg związany z wyłonieniem jej wykonawcy. Wpłynęło pięć ofert. Tak jak się spodziewano wszystkie są wyższe niż zakładano. Najlepsza dla gminy sięga ponad 473 tys. zł.  Jak usłyszeliśmy, gmina chce podjąć negocjacje w celu jej obniżenia. Jakie będą ich skutki, okaże się wkrótce.

Przedmiotem inwestycji jest budowa parkingu wraz z odwodnieniem poprzez przyłączenie do istniejącej kanalizacji deszczowej i budową ogrodzenia z cokołem stanowiącym mur oporowy. Wśród prac do wykonania są roboty ziemne, wykonanie ław fundamentowych, ustawienie murków oporowych, zasypanie terenu wokół murów i roboty wykończeniowe. Okres realizacji zamówienia to trzy miesiące. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze