Gmina Kartuzy Inwestycje Szkolnictwo Wokół nas

Staniszewo. Uroczyście otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej

23 maja w Staniszewie, uroczyście otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej – Zielonej Szkoły oraz nowej siedziby Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Inwestycja pochłonęła 7 mln zł.

Burmistrz M. G. Gołuński zabiegał o inwestycję już kilka lat wcześniej. Stary, nieczynny budynek szkoły w Staniszewie stał się doskonałym miejscem powstania tego typu inwestycji. Otoczony jest unikalnym bogactwem przyrodniczym, w tym obszarami chronionymi przyrodniczo, jak Staniszewskie Zdroje czy bogate w rezerwaty przyrody Lasy Mirachowskie. Umowę z wykonawcą realizacji inwestycji – firmą ECOZET z Kalisk Kościerskich – podpisano w grudniu 2020 roku. Teraz uroczyście otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej. Podczas uroczystości, w której uczestniczyli m.in. burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, marszałek Mieczysław Struk i zastępca prezesa WFOŚiGW Teresa Jakubowska, wkopano kapsułę czasu z pamiątkami dla przyszłych pokoleń.

Szczegóły inwestycji

Obiekt został poddany rozbudowie, a w jego bliskiej odległości zlokalizowano strefę przeznaczoną do nauki i wypoczynku oraz ścieżkę edukacyjną. Na piętrze zainstalowano planetarium. Dodatkowo budynek został wyposażony w sprzed edukacyjny przeznaczony do prowadzenia zajęć z ekologii i tematów pokrewnych w naturalnym otoczeniu. Ta przyjazna dla środowiska placówka edukacyjna ma zaszczepić w dzieciach i dorosłych szacunek dla świata przyrody, zachęcając ich do odkrywania i przyswajania wiedzy na ten temat.

Inwestycja kosztowała około 7 mln zł, przy czym około 5 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, które przekazano za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, a 2 mln zł przekazała gmina Kartuzy.

UG/opr.red

Komentarze