Gmina Stężyca Wokół nas

Stężyca. ,,Dzień Otwarty’’ w bibliotece. Kilkaset osób odwiedziło nową bibliotekę

W ubiegłą niedzielę od godz. 9 jej drzwi były otwarte dla wszystkich, którzy chcieli obejrzeć wnętrza tego pięknego i nowoczesnego przybytku czytelniczego. Przygotowano dla nich bogatą ofertę kulturalną pokazującą możliwości jakie mogą być realizowane w tym obiekcie.

W organizację ,,Dnia Otwartego’’ włączyły się różne organizacje Stężycy, od Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia Szczyt Wieżyca z Szymbarka, po młodych mieszkańców jako wolontariuszy. Jak mówiła nam Marta Krupińska dyrektor obiektu, od rana w sali multimedialnej trwały występy na żywo, a w bibliotece prezentacje multimedialne. Cały czas przez wnętrza przewijały się coraz to nowi mieszkańcy, nie tylko Stężycy. Napływały ich fale po kolejnych mszach w pobliskim kościele. Do godz. 14, jak zaznaczyła dyrektor obiektu, naliczono ich przeszło pięciuset.

Stawiają na rozwój czytelnictwa

Najważniejszym miejscem nowego gmachu jest biblioteka. Zaprasza ciepłem i przestronnością wnętrz. Nowoczesne jej wyposażenie przyciągało szczególnie młodych ludzi. Biblioteka na dzień dzisiejszy ma 20 tys. woluminów, ale jak usłyszałem, ale będzie z każdym miesiącem ich przybywać, ponieważ otrzymała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ambicją dyrektor placówki jest to, aby był tu stały dostęp do nowości czytelniczych.

– Stawiamy sobie za główny cel promocję i rozwój czytelnictwa w naszej gminie. Temu będą służyć spotkania autorskie, spotkania dla czytelników, a dla najmłodszych z nich warsztaty biblioteczne z książką w tle. Stąd zachęcamy do współpracy wszystkie szkoły. Zapraszamy mieszkańców, aby zapisywali się do biblioteki, która codziennie będzie działać w godz. 9-17 – mówiła nam dyrektor M. Krupińska.  

Jak usłyszałem od bibliotekarki Elżbiety Płotka, w niedzielę do godz. 14 karty czytelnika wypełniło dwadzieścia pięć nowych osób.

Działo się w sali multimedialnej

Obiekt nowej biblioteki w zamyśle władz gminy ma się stać miejscem różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Służyć temu będzie nowoczesna sala multimedialna. Jak podkreślał podczas otwarcia obiektu przedstawiciel firmy, która wyposażała ją w sprzęt i urządzenia, są one na światowym poziomie. Podobne wykorzystuje biblioteka narodowa, światowe sale koncertowe i topowe zespoły muzyczne.

– Będziemy chcieli tu organizować pokazy filmowe, poranki dla dzieci i kameralne koncerty. Chcielibyśmy w pełni wykorzystać jej możliwości – podkreśla dyrektor obiektu.

Tak też było w niedzielę podczas ,,Dnia Otwartego’’. Od rana były tu pokazy audiowizualne i taneczne. Około godz. 14 na scenie wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca w Szymbarku. Choć zespół działa od niedawna, to zdążył już dać występy w różnych miejscach naszego regionu.

Podczas ,,Dnia Otwartego’’ jej organizatorzy nie zapomnieli o walczącej Ukrainie. Przez cały dzień przeprowadzana była zbiórka środków finansowych na pomoc dla Ukraińców.

D. Tryzna   

Komentarze