Gmina Przodkowo Gmina Stężyca OSP Sport

Stężyca. Wojewódzkie zawody w sporcie pożarniczym MDP. „Młodzieżówka” z Pomieczyna i Stężycy dobra w musztrze

W niedzielę na stężyckim stadionie czternaście Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych rywalizowało w trzech konkurencjach: torze przeszkód, sztafecie i musztrze. Zawody były też okazją do integracji środowiska. OSP Pomieczyno błysnęło wyszkoleniem i umiejętnościami.

Choć zawody mają statut wojewódzkich, to odnotowano w nich udział reprezentacji tylko dziewięciu powiatów. Startowało siedem drużyn dziewczęcych i siedem chłopięcych. Musiały spełnić kategorię wiekową od 9 do 16 lat. Rozegrane zostały trzy konkurencje. Pierwsza to tor przeszkód według systemu CTIF. Zawiera on ściankę, tunel, równoważnię, wypełnienie 5-litrowego zbiornika, planszę i węzły. Konkurencją drugą była sztafeta. To seidem odcinków z przeszkodami. W obu konkurencjach liczy się czas. Punktowane były wspólnie. Konkurencją trzecią – oddzielnie punktowaną – była musztra.

– We wszystkich konkurencjach punktowany jest wiek. Czym młodsi uczestnicy, tym więcej punktów dla drużyny – tłumaczy Edmund Kwidziński, dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku.

Według niego obecność tylko tylu powiatów wynika z tego, że nie w każdym na wyposażeniu poszczególnych jednostek są tory przeszkód dla MDP według systemu CTIF. Są to drogie inwestycje – około 25 tys. zł i nie wszystkie gminy stać, aby je zakupić. Inwestują te samorządy, na terenie których w jednostkach działają drużyny MDP.

Wyniki naszych MDP

W zawodach wystartowały drużyny chłopięce z OSP Stężyca i OSP Pomieczyno, reprezentujące powiat kartuski. Z powiatu kościerskiego startowały MDP z jednostki w Lubaniu. „Naszym” poszczęściło się tylko w musztrze. MDP Pomieczyno mając 137 punktów sklasyfikowana została na trzecim miejscu w tej konkurencji. Miejsce czwarte zajęła MDP Stężyca. Konkurencję tę wygrała drużyna z Gnieżdżewa i generalnie drużyny z tej jednostki i z Wicka były zwycięzcami zawodów. Po zakończeniu zawodów znalazł się czas na wspólną integrację – taniec przy znanych rytmach.  

D. Tryzna

Komentarze