Gmina Szemud Patronujemy Wokół nas

Szemud. Wójt R. Kalkowski i przedsiębiorcy. Pierwsze trzy Diamenty Przedsiębiorczości wręczone

21 lutego odbyło się tzw. noworoczne spotkanie przedstawicieli samorządu i działających tu przedsiębiorców. Jak podkreślano, była ta historyczna chwila, gdyż spotkanie to było pierwszym wydarzeniem w nowym Centrum Samorządowym i po raz pierwszy miało taki format z Diamentem Przedsiębiorczości włącznie. Jak usłyszeliśmy od uczestników, ocenili debiut jako bardzo udany.

Rozmach wydarzenia był już widoczny na samym wejściu. Na zewnętrznym dziedzińcu centrum oferta aut dla firm, a wewnątrz wiele stoisk różnych banków i instytucji działających dla biznesu. Wypełnieniem była pięknie przygotowane oferta gastronomiczna firmy Kania z Przodkowa, która obsługiwała catering wydarzenia. Wchodzących witał sam gospodarz – wójt Ryszard Kalkowski uradowany z imponującej frekwencji. Rzeczywiście goście wypełnili w całości trybuny nowoczesnej, wspaniałej sali widowiskowej Centrum Samorządowego. Wśród nich zasiedli m.in. Konsul Honorowy Ukrainy Ołeksandr Płodysty, wicemarszałek Leszek Bonna, radny Sejmiku Pomorskiego Dariusz Męczykowski, starosta wejherowska Gabriela Lisius.

Gmina, w której stawia się na przedsiębiorczość

– Witam naszych przedsiębiorców, których z roku na rok nam przybywa. Dzisiejsze spotkanie jest wyjątkowe. Po pierwsze, w nowej sali, nowym urzędzie. Po drugie, wchodzimy w nowe półwiecze gminy Szemud, stąd chcemy uhonorować odpowiedzialne, zaangażowane i współpracujące z urzędem firmy. Dzisiaj nagrodzimy Diamentem Przedsiębiorczości trzy z nich, ale wzorem Gryfa Pomorskiego będziemy poszerzać kategorie i będzie ich więcej – wyjaśniał na początku spotkania jego gospodarz.

Powitał prelegentów, którzy mieli wypełnić roboczą część spotkania.

Podpowiadali przedsiębiorcom

O działalności Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw opowiedziała Agnieszka Majewska, przedstawicielka pomorskiego oddziału. Przedstawicielki Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego opowiedziały o aktualnej ofercie instytucji. Wystąpił również przedstawiciel Pomorskiego Okręgu Krajowej Izby Podatkowej i inni przedstawiciele instytucji działających dla biznesu. Niezwykłe wystąpienie miały przedstawicielki Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu.

Słowa uznania od powiatu i sejmiku

Drugą, uroczystą część spotkania rozpoczęły wystąpienia gości.

– Chciałbym przypomnieć wszystkim, że w ubiegłym roku gmina Szemud uzyskała wyróżnienie ,,Samorządu przyjaznego przedsiębiorcom’’ w naszym konkursie gospodarczym o nagrodę Gryfa Pomorskiego. Tego wyróżnienia chciałbym podziękować wójtowi i pogratulować Pana współpracownikom – mówił wicemarszałek L. Bonna.

– Słowa uznania Panie wójcie za to, że jako pierwszych do nowego urzędu zaprosił Pan przedsiębiorców. Są oni częścią potencjału gospodarczego naszego powiatu. To m.in. 23 tys. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, 1,4 tys. spółek prawa cywilnego i 2 tys. prawa handlowego – wyliczała starosta G. Lisius.

Gala Diamentów Przedsiębiorczości

Poprowadziła ją z lekkością swobodą Aleksandra Perz, przewodnicząca Rady Gminy. Obecni usłyszeli skład kapituły, która dokonała wyboru pierwszych firm uhonorowanych nowym wyróżnieniem gminnym dla przedsiębiorców – Diamentem Przedsiębiorczości. Pierwszy trafił do ARMET BIS – firmy, która od 1996 roku produkuje meble. Firma zaangażowana jest w działalność charytatywną i wspiera gminę w organizacji tych najważniejszych wydarzeń. Wójt R. Kalkowski wręczył nagrodę Robertowi Pstrągowskiemu, prezesowi zarządu firmy. W podziękowaniu za nią prezes dedykował nagrodę pracownikom.  

Drugim Diamentem Przedsiębiorczości została nagrodzona firma STAL Complex. Działa od 1994 roku i zajmuje się budową, naprawami i remontami jednostek pływających, montażem oczyszczalni oraz innych konstrukcji ze stali nierdzewnej, jak również produkcją konstytucji metalowych i aluminiowych. Odbiorców ma na całym świecie, a siedzibę w Łebnie.

– Firma od lat angażuje się i wspiera finansowo wydarzenia gminne. Trudno też nie docenić wpływów z podatków, które stanowią ważną część budżetu gminy – czytała w laudacji A. Perz.  

Nagrodę odebrał sam właściciel Dariusz Tiszer.

Trzeci Diament przedsiębiorców trafił do firmy Ultramare. To firma rodem ze Szwecji, ale od 20 lat działa w Szemudzie. Jest głównym producentem wysokiej jakości filtrów powietrza. Nagrodę odebrał Artur Kapica.  

Wypełnieniem gali były występy uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży z terenu gminy.

D. Tryzna

Ultramare – laudacja

Firma powstała w 1934 roku w Szwecji. Później przekształciła swą działalność wytwarzając materiały i filtry do oczyszczania powietrza. W 1996 roku przywędrowała do Polski, by w 2002 roku osiąść w Szemudzie. Od tego czasu jest zasadniczym producentem wysokiej jakości filtrów powietrza, współpracującym nie tylko z firmami melioracyjno-usługowymi, lecz również z koncernami, zarządcami nieruchomościami, producentami żywności, służbą zdrowia, uczelniami wyższymi oraz światowymi liderami w dziedzinie produkcji sprzętu elektronicznego. Ważnym elementem strategii firmy jest również dbałość o współpracę z małymi i średnimi przedsiębiorcami.

Produkuje filtry szyte ręcznie i maszynowo. Taka forma produkcji daje możliwość dbania o każdy detal – jest to jej wielki atut, szczególnie ceniony przez klientów. To firma, która dba nie tylko o swoje interesy, ale również o lokalną społeczność, dając zatrudnienie wielu mieszkańcom gminy Szemud.

W 2020 roku podczas pandemii i początkowym, najtrudniejszym czasie, kiedy brakowało wszelkich materiałów ochronnych podarowała Gminnemu Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Szemudzie wiele metrów tkaniny, z której wolontariusze szyli maseczki ochronne, które później przekazali Szpitalowi Specjalistycznemu w Wejherowie. Od lat poprzez swoje zaangażowanie i wsparcie finansowe pomaga organizować wielkie gminne wydarzenia, ważne dla rozwoju integracji społecznej. Są to np. dożynki, WOŚP. Jest też jednym z większych, gminnych podatników.

ARMET BIS – laudacja

Firma produkuje meble wysokiej jakości, z zastosowaniem do różnych potrzeb wymaganych przez klientów. Jest niezwykle ceniona na rynku meblarskim. Jej dążenie do niepowtarzalności, wyjątkowości, a także inwestowanie, rozwijanie relacji z klientami, przynoszą doskonale efekty. Firma wyznacza nowe kierunki rozwoju branży, opierając się na tradycyjnych wzorcach, wprowadza nowoczesne technologie i kreatywne rozwiązania. Czyni to z zaangażowaniem i pasją. Te właśnie czynniki sprawiają, że ARMET BIS jest wyjątkowa i zauważalna na rynku meblarskim. Jej produkty można znaleźć i rozpoznać w wielu polskich domach. Firma wspiera działanie gminy przez pomoc finansową na rzecz organizacji dożynek gminnych. Nie obca jest jej również działalność charytatywna. Na odbywającym się tegorocznym finale WOŚP w Szemudzie przekazała na licytacje meble ze swojej kolekcji. Nie do przecenienia jest fakt, iż w firmie znajdują zatrudnienie mieszkańcy gminy Szemud. Jednocześnie wpływ z podatków stanowi ważną część budżetu gminy Szemud, wspomagając w ten sposób jej rozwój.

STAL Complex – laudacja

Firma powstała w 1994 roku. Zajmuje się budową, naprawami i remontami jednostek pływających, montażem oczyszczalni, balustrad oraz innych konstrukcji ze stali nierdzewnej, jak również produkcją konstytucji metalowych i aluminiowych. Dostarcza sprzęt nie tylko do odbiorców krajowych, ale również do klientów ze Skandynawii, Europy i całego świata. Firma zatrudnia wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Jej troską jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. To przekłada się bezpośrednio na sukces firmy, ponieważ pozwala na świadczenie wysokiej jakości usług.

Ma swoją siedzibę w malowniczej wsi Łebno w gminie Szemud. Prowadząc działalność właśnie tutaj daje zatrudnienie jej mieszkańcom, łączy to miejsce i podnosi jakość ich życia.

Gratulujemy firmie stałego rozwoju i utrzymującej się od lat bardzo dobrej opinii o jakości świadczonych przez nią usług. Zdajemy sobie sprawę, iż sukces firmy wspomaga rozwój gminy. Od lat przez swoje zaangażowanie i wsparcie finansowe firma pomaga organizować dożynki gminne, wielkie gminne wydarzenie tak ważne dla rozwoju i integracji społecznej. Trudno też nie docenić wpływów z podatku, który stanowi ważną część budżetu gminy.

Komentarze