Gmina Przodkowo Inwestycje

Tokary. Trwa inwestycja przy ujęciu wody. Rozpoczął się remont ujęcia w Tokarach, stąd problemy z wodą

Kompleksowa modernizacja istniejącego ujęcia wody w Tokarach to jedna z głównych inwestycji gminnych tego roku. Jej koszt po przetargowy, to niecałe 3 mln zł. Zadanie realizuje firma ,,Hirsz’’ ze Stężycy. Ma czas do końca września.

O inwestycji informował radnych na sesji z końca ubiegłego miesiąca wójt gminy Andrzej Wyrzykowski. Podjęte przez wykonawcę prace poskutkowały koniecznością wyłączenia stacji. Na czas remontu wodę w sołectwie: Tokary, Kłosowo, Warzenko, Czeczewo oraz Tuchom będzie dostarczać stacja w Przodkowie.

Powiększenie potencjału stacji

Ujęcie wody w Tokarach jest największym w gminie. Zaopatruje ono kilka innych miejscowości m.in. Warzenko i Czeczewo. Na dzień dzisiejszy działają tu dwie studnie, które niestety nie gwarantują stałej dostawy wody dla odbiorców podczas wystąpienia awarii, przeglądów technicznych. Stąd zaplanowano inwestycję, która zapewni stałe i bezawaryjne zaopatrywanie mieszkańców w dostawę wody.

Działające studnie zostaną zmodernizowane. Dodatkowo wykonana zostanie trzecia studnia głębinowa. Aby ustabilizować dostawy wody zostanie pobudowany zbiornik retencyjny o pojemności 150m3. Inwestycja obejmuje również wymianę technologii uzdatniania wody uzdatniania wody na zapewniającą lepsze parametry tłoczonej wody. 

W ramach inwestycji budynek stacji zostanie zmodernizowany poprze kompleksową termomodernizację. Obejmuje ona ocieplenie ścian zewnętrznych i stropu, wymianę stolarki zewnętrznej modernizację oświetlenia i instalacji elektrycznej i grzewczej.

Finansowanie zadania

Pierwotnie szacowana wartość inwestycji to prawie 2,5 mln zł. Gmina Przodkowo złożyła wniosek dotyczący jej realizacji do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Został on pozytywnie zakwalifikowany i Przodkowo otrzymało 1 mln zł dofinansowania. Do ogłoszonego przetargu na wyłonienie wykonawcy stanęła tylko jedna firma, Stanisława Hirsza ze Stężycy. Wyceniła tę inwestycję na 2,97 mln zł. Gmina tą ofertę przyjęła i na początku lutego br. została podpisana stosowna umowa.  Ustalono, że termin zakończenia inwestycji to koniec września br.

Red.

KOMUNIKAT

Do września problemy w dostawach wody

Najprawdopodobniej do końca września mieszkańcy kilku sołectw z terenu gminy Przodkowo będą musieli przyzwyczaić się, że możliwe będą spadki ciśnienia lub chwilowe przerwy w dostawie wody. Problemy nastąpią szczególnie na terenie miejscowości: Tokary, Kłosowo, Warzenko, Czeczewo oraz Tuchom ul. Zaciszna. Wszystko to ma związek z trwającą modernizacją ujęcia wody  w Tokarach, przy której prace mogą powodować liczne utrudnienia.

Komentarze