Gmina Karsin Wokół nas

Wdzydze Tucholskie. Nowy wóz dla miejscowego OSP. Używanego Forda już dostali, a na nowy wóz też przyjdzie czas

Pozyskanie prze OSP Karsin nowego Volvo, umożliwiło rotację samochodów pożarniczych, dzięki której Wdzydze Tucholskie dostały Forda Transita. Dodatkowo władze gminy podjęły działania, których celem jest wyposażenie tej jednostki w nowy wóz bojowy.

W ubiegłym miesiącu jednostka OSP w Karsinie została wyposażona w nowy samochód ratowniczo-gaśniczego Volvo FL 4×4, który funkcjonalnie zastąpił dwa dotychczas używane pojazdy tj. gaśniczego Mercedesa Atego oraz ratowniczego Forda Transita. Decyzją wójta Romana Brunke, który równocześnie jest prezesem gminnego OSP ten ostatni miał trafić do druhów we Wdzydzach Tucholskich. 12 października odbyło się symboliczne przekazanie jego dla Ochotniczej Straży Pożarnej we Wdzydzach Tucholskich. Ford Transit został wyprodukowany w 2007 r., a pozyskany w 2010 r. z policji, służył do tej pory strażakom z OSP Karsin.

Do tej pory do wypadków drogowych oraz do zdarzeń na wodzie, które wymagały użycia pontonu strażacy z Wdzydz Tucholskich używali 27-letniego Volkswagena Transportera, dlatego nowszy Ford zdecydowanie poprawi możliwości operacyjne jednostki. Posiada on 3-osobową kabinę, a w części ładunkowej znajduje się specjalistyczna zabudowa przystosowana do potrzeb strażaków.

Jest 200 tys. zł na nowy wóz

Od kiedy jednostka we Wdzydzach Tucholskich weszła do struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, z każdym rokiem jej druhowie wyjeżdżają do coraz większej liczby zdarzeń. Z uwagi na swoje położenie nierzadko biorą też udział w działaniach poza terenem gminy Karsin. Stąd staje się niezbędne wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt.

Rozumieją to władze gminy i podjęły starania o pozyskanie w przyszłym roku dla strażaków z OSP Wdzydze Tucholskie fabrycznie nowego wozu ratowniczo-gaśniczego. Kwestia ta była już tematem dyskusji Komisji Budżetowej Rady Gminy, która zapisała w planie przyszłorocznego budżetu na ten cel kwotę 200.000 zł. Chęć pozyskania nowego wozu została też przedstawiona Komendantowi Wojewódzkiemu i Powiatowemu PSP i jak do tej pory jest to pierwsza tego typu deklaracja w powiecie kościerskim na 2021 rok więc realizacja tego zadania ma ogromną szansę powodzenia. Do tematu będziemy powracać.

Nad/opr. D.Tryzna

Komentarze