Gmina Lipusz

Wójt Mirosław Ebertowski ze 100% absolutorium

Gmina Lipusz. Sesja absolutoryjna

Ostatnia sesja Rady Gminy pokazała że włodarz samorządu cieszy się zaufaniem całości rady.  Sesja absolutoryjna przebiegała w atmosferze zrozumienia i choć było sporo pytań do raportu o stanie gminy to widać było że intencją zadających była chęć poznania a nie krytyki.

W dyskusji nad przedstawionym raportem wzięli udział radni Danuta  Wysocka, Ryszard Ostrowski  i przewodnicząca Bogumiła Mokwińska.

Pierwszą z nich interesowała sprawa kanalizacji na Bałachach, efekty pracy gminnego asystenta rodziny i działalność GOKSiRU. Drugi z radnych dopytywał co dalej z budynkiem dworca PKP i ulicy przy której stoi. Jednego z radnych interesowała inwestycja szlaków kajakowych a dokładniej budowya infrastruktury kajakowej nad J.Więckim. Przewodnicząca rady poruszyła problem szkoły w Tuszkowych i sprawę żłobka. Ad vocem od wójta usłyszeli wszyscy że placówka ta ma coraz mniej uczniów . Pozostały klasy VI, VII ,VIII , a naboru do pierwszej znowu nie było. Wójt zapowiedział radnym że do tematu tego będą musieli wrócić jesienią  .

Wszystkie odpowiedzi musiały trafić do radnych gdyż podczas głosowania nad wotum zaufania dla wójta udzielili oni go jednomyślnie.

2018 rok najwyższego budżetu w historii

W sprawozdaniu finansowym wójt podkreślił wyjątkowość ubiegłego roku. Dochody osiągnięte to 25,8 mln zł. , co daje 95,17% wykonanego planu. Wydatki budżetu to 26,7 mln zł. Aż 9 mln zł. pochłonęły inwestycje. Jak podkreślał włodarz gminy głównie drogowe bo remontowane były drogi po nawałnicach oraz budowano sieć  wod-kan. Zadłużenie gminy na koniec 2018 to ponad 3,3 mln zł. ale  jest sukcesywnie spłacane .Był to kredyt wzięty na zadania inwestycyjne jako wkład własny. Już wtedy radny Robert Ebertowski podziękował wójtowi za wykonanie tak bogatego budżetu. Podobną opinię wyraził również radny Ryszard  Ostrowski przewodniczący Komisji rewizyjnej. Po przeczytaniu  pozytywnej opinii RIO radni gminy udzielili jednomyślnego absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Odbierając kwiaty wójt M.  Ebertowski dziękował za wyniki głosowań nad uchwałami absolutoryjnymi.Podkreślił że kluczem do sukcesu gminy jest dobra współpraca w samorządzie.

-To dobrze że są pytania  podczas obrad, że są dyskusje. Wyjaśnienie wszystkiego jest początkiem dla dobrej współpracy . Takiej współpracy  w samorządzie życzymy sobie na przyszłość- podsumował wójt gminy M. Ebertowski.

Dariusz Tryzna

Komentarze