Wokół nas

Kościerzyna. Szpital Specjalistyczny beneficjentem dofinansowanie z RPO.

Milion zł. na docieplenie i ekologiczne ogrzewanie.

Kościerska placówka znalazła się w gronie 4 podmiotów związanych ze służbą zdrowia które w ramach wielkiego, pomorskiego projektu termomodernizacji otrzymają 24 mln zł. dofinansowania z UE. Pieniądze przeznaczone będą na podniesienie parametrów izolacyjnych dwóch budynków szpitala, dzięki czemu obniżą się koszty jego funkcjonowania.

11 czerwca pomorscy marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz Marzena Mrozek prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie podpisali umowę na podstawie której placówka zarządzana przez nią otrzyma duże środki na złożony wcześniej projekt termomodernizacji. Dotyczy on budynku głównego szpitala oraz budynku Zakładu Patomorfologii.

Zakres prac remontowych

Zaplanowano w nim prace budowlane związane z docieplaniem ścian zewnętrznych oraz dachów i stropodachów. W budynkach będzie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Prace obejmą również modernizację instalacji elektrycznej w zakresie przystosowania jej do pracy ogniw PV oraz montaż paneli PV.

Projekt zakłada że jego realizacja przyniesie spadek emisji gazów cieplarnianych prawie o 300 ton równoważnika CO2/rok oraz zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych o ponad 875 tys. kWH/rok.

To bardzo dobra wiadomość dla zarządzających szpitalem kościerskim który 2 tyg. temu obchodził 20-lecie funkcjonowania. Obchody tego jubileuszu odbywały się w cieniu nie najlepszych informacji dotyczących kondycji finansowej placówki. Wieść o otrzymaniu tak dużego dofinansowania na pewno da nowy impuls zarządowi do dalszych efektywnych działań na rzeczy poprawy finansów placówki.

D. Tryzna

Komentarze